Czy mój growkit spleśniał?

Jeśli zadajesz sobie to pytanie, dobrze trafiłeś. Spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości. Nie każdy jest od razu profesjonalistą, a poznanie tajników mykologii zajmuje sporo czasu i wymaga dużo dośwaidczenia. Pleśń zazwyczaj kojarzy nam się z zieloną lub białą puszystą substancją, jednak jej rozpoznanie na pierwszy rzut oka nie jest takie oczywiste dla amatora grzybowych zmagań.

 foto. Freepick,com

Czym jest pleśń?

Pleśń to mikroskopijne pasożyty – grzyby strzępkowe, nie zawierają chlorofilu, korzeni ani liści. Pleśń tworzy się w wilgotnych i ciepłych warunkach na organicznych powierzchniach tworząc zielony, szary, pomarańczowy, brązowy, niebieski lub biały nalot z delikatnym włoskami. Na końcu tych włosków znajduje się ogromna ilość zarodników, które poprzez wpływ delikatnego prądu powietrza rozprzestrzeniają się dalej tworząc nowe kolnie. Grzyby pleśniowe to saprofagi, a więc organizmy żywiące się martwą materią roślinną, zwierzęcą lub materią innych grzybów. Pleśń niszczy daną strukturę, ale też jest toksyczna dla środowiska. Zapach pleśni trudno pomylić z innym zapachem, jest bardzo specyficzny, a jego wdychanie jest szkodliwe dla organizmu.

Zielono-niebieskie plamy na growkit – czy to pleśń?

Zakupiłeś growkit, już nie możesz się doczekać badań, otwierasz paczkę i twym oczom okazuje się growbox z substratem wewnątrz, a na jego powierzchni widzisz zielone / niebieskie plamy. Spokojnie… to normalne. Jeśli przesyłka była dobrze zapakowana, nie widać śladów pęknięć na plastikowym pudełku – raczej nie musisz się martwić. Plamki w kolorze zielonym, zielono – niebieskim o małej powierzchni to efekt utleniania się związków zasadowych. Takie sine plamy mogą również występować na owocnikach ( Pamiętaj jednak, że nie możesz dopuścić  do wzrostu owocników (grzybów) w Polsce i wielu innych krajach, ponieważ ich uprawa jest zabroniona przez prawo). Aby upewnić się, że growkit nie spleśniał, po prostu powąchaj go po otwarciu, jeśli będzie pachniał pieczarkami – wszystko jest z nim ok. Przed wąchaniem zadbaj o sterylność, umyj, odkaź ręce, staraj się nie chuchać na growkboxa. A zielono-niebieskie plamy na growkit nie zawsze muszą oznaczać pleśń.

Growkit pokryty białym nalotem, czy to pleśń? 

Jeśli rozpocząłeś badania, a Twój growkit (ciastko) zaczęło pokrywać się białym puchem – nie panikuj – to nie pleśń. To część procesu budowania grzybni, w ten sposób tworzą się jej włókna, które w przyszłości będą chciały zamienić się w piny, a później w dorosłe grzyby. Ten puch może również występować na dojrzałych owocnikach. 


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

Jak sprawdzić, czy growkit spleśniał?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy growkit spleśniał, wykonaj dwie proste czynności. Pierwsza: sprawdź, czy growkit śmierdzi pleśnią, czy pachnie świeżymi pieczarkami – zachowaj przy tym sterylne warunki. Druga: wykonaj test patyczka. Weź patyczek higieniczny, zachowując oczywiście maksymalną czystość, umyj i odkaź ręce, nie wdmuchuj powietrza do środka, dotknij patyczkiem delikatnie potencjalnie chorego miejsca i zobacz, czy zielonkawy osad pozostał na patyczku, jeśli patyczek jest czysty – twój growkit również jest nieskażony pleśnią. Natomiast, gdy zauważysz, że pozostały na nim widoczne ślady zielonkawej substancji możesz poczytać więcej o chorobach grzybni tutaj.

Jak zapobiec powstaniu pleśni i innych zanieczyszczeń na growkit?

  • Badania przeprowadzaj tylko w sterylnym środowisku. Grzyby są wszechobecne i przenoszą się w powietrzu. Chociaż trudno jest uniknąć zanieczyszczenia powietrza w domowym środowisku. Upewnij się, że miejsce pracy jest jak najczystsze, używaj rękawiczek i maski ochronnej.
  • Zachowaj czystość. Pamiętaj, że również ty możesz być źródłem zanieczyszczenia. Przed rozpoczęciem pracy z zestawem do uprawy, upewnij się, że jesteś dokładnie umyty i ubrany w czyste ubrania. Warto także zdezynfekować ręce za pomocą odpowiedniego mydła lub płynu do dezynfekcji.
  • Sterylizacja narzędzi to podstawa. Przed użyciem, dokładnie wyczyść i zdezynfekuj wszystkie narzędzia, których będziesz używać, łącznie z blatem stołu.
Asia
Asia
Artykuły: 103

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *