Z czego robi się growkit? Zestaw do uprawy – czyli co powinieneś wiedzieć o produkcie.

Wkraczając w świat grzybów możemy nastawić się na zbieranie, zakup lub w pełni samodzielnie je wyhodować, co może być ciekawym doświadczeniem, a nawet stać się naszą pasją. Najprostszym sposobem do pozyskania świeżych grzybów może być skorzystanie z zestawu growkit, który jest gotowym zestawem do uprawy. Bez zbędnego laboratorium, sprzętu i żmudnej pracy opartej na produkcji własnych bloków z grzybnią. Oczywiście praca nad samodzielnym tworzeniem grzybni może być fascynującą pasją, ale wymaga sporej inwestycji i jest potencjalnie bardziej podatna na niepowodzenie w kwestii hojnych plonów. Growkity dają możliwość obserwacji natury tuż pod naszym okiem, z dnia na dzień możemy śledzić postęp wzrostu grzybów i optymalizować warunki do ich uprawy z każdym kolejnym doświadczeniem.

Co to jest zestaw do uprawy – growkit?

Growkit to blok dojrzałej grzybni, która w sprzyjających warunkach jest gotowa wydać owocniki – grzyby. Growkity w naszym sklepie to produkty kolekcjonerskie i przeznaczone do badań. Zestaw do uprawy nie różni się niczym od masowej produkcji np. pieczarek. Występuje jedynie w mniejszej skali, tak aby można uprawę prowadzić we własnym domu. Zestaw do uprawy zamknięty jest zwykle w plastikowym pojemniku lub torbie. Wewnątrz znajduje się materiał organiczny – czyli podłoże, którym żywią się grzyby. Najczęściej są to łuski nasienne, trociny lub słoma, które zostały wstępnie nawodnione. Kolejnym składnikiem growkit są zarodniki grzybów, które wszczepia się do podłoża. Konkretne szczepy grzybów w sterylnych warunkach umieszcza się w bloku z podłożem. Następnie grzyby rozprzestrzeniają się po substracie. Ten proces nazywa się kolonizacją. Taki gotowy produkt trafia do klienta, który musi zadbać już tylko o odpowiednią temperaturę i wilgotność. Aby w pełni poznać proces samodzielnej hodowli – warto zajrzeć tutaj – Growkit instrukcja.

Growkit – ile razy owocnikuje?

Zestaw do uprawy może okazać się bardzo wydajny, jeśli odpowiednio się nim zajmiemy. Po pierwszym zbiorze blok nie zużyje swoich wszystkich zasobów, dlatego zestaw do uprawy nadaje się do kilkukrotnej eksploatacji. Zwykle z jednego growkitu możemy zebrać 3-5 rzutów. Ważne, aby oczyścić grzybnię usuwając pozostałości łodyg po poprzednim rzucie i postępować zgodnie z instrukcją. Więcej w temacie obsługi poczytasz tutaj.

Domowa uprawa coraz bardziej popularna na świece.

Według raportu Imarc branża grzybowa prężnie się rozwija i nie zamierza się zatrzymać. Szacuje się, że w 2025 roku osiągnie 86,6 miliarda dolarów. Miały na to wpływ nowatorskie zastosowania grzybów (np. badania potwierdzające, że grzyby są w stanie rozłożyć plastik), ich lecznicze właściwości i potencjał terapeutyczny. W Azji grzyby od wieków uznawane są za cenne i wartościowe przeżywienie. Brały i biorą udział w ceremoniach religijnych. W niektórych krajach Europy zbieranie ich również ma wiekową tradycję. W obu Amerykach grzyby były częścią religijnych obrzędów i towarzyszyły ludziom od tysięcy lat. A dziś dzięki „growkit” nawet mieszkańcy miast w małych, ciasnych kuchniach mogą cieszyć się ich smakiem i dobrodziejstwem.


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

Asia
Asia
Artykuły: 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *