Czym jest integracja psychodeliczna?

Integracja psychodeliczna jest aktualnie prężnie rozwijającą się dziedziną wspomagania doświadczeń po zażyciu psychodelików. Dlaczego? Ponieważ psychodeliki to potężne narzędzie i aby ułatwić trwałe zmiany i nawyki, warto bliżej pochylić się nad integracją, a nawet skorzystać z wiedzy psychoterapeutów, którzy mogą pomóc nam to poukładać. Integracja jest najważniejszym elementem całego procesu transformacyjnego, jest istotą dla długotrwałego samorozwoju. To głęboka praca nad sobą, która zaczyna się od momentu lądowania i może trwać kilka dni, miesięcy, lat, a nawet stać się drogą całego życia.

zdjęcie Freepik

Co to jest integracja psychodeliczna?

Integracja psychodeliczna opiera sią na obserwowaniu spostrzeżeń, emocji i naszych postaw podczas doświadczenia psychodelicznego (tripa), a następnie przetworzeniu i wdrożeniu ich do naszej codzienności. Samo wyrażenie „integracja” oznacza „łączenie części w całość”. Jest to swoiste przepracowanie i głębokie zrozumienie tego, co do nas przyszło. Jest to rozłożenie na czynniki pierwsze trudnych emocji, czy sytuacji związanych z tymi emocjami. Kontekst może być naprawdę szeroki. To łączenie kropek na mapie myśli. Po etapie interpretacji przychodzi moment na ułożenie planu działania, tak aby nie zmarnować naszej intencji i tego, co się zadziało podczas sesji. Istotne jest, aby wartości, które do nas dotarły przeniknęły na stałe w nasze życie i wprowadziły długotrwałe korzystne zmiany, aby dobrostan był stałym potencjałem, który nam towarzyszy.

Proces integracji psychodelicznej może nie być łatwy, ilość bodźców i intensywność doświadczenia może nam ostro namieszać w głowie. Czasem bywa tak, że nie jesteśmy w stanie w klarowny sposób wyciągnąć konkretne wnioski, przychodzą do nas z czasem. Zdarza się, że dopiero osoba z zewnątrz jest w stanie nas na nie naprowadzić. Nieraz jest ich tak wiele, że musimy po kolei je priorytetyzować, bo wszystkiego na raz się po prostu nie da wdrożyć. Bywa i tak, że zmiany zachodzą długotrwale, bo musimy np. przyjąć odpowiedzialność za błędy, stanąć w prawdzie, czy połączyć się z częściami siebie, które kiedyś odrzuciliśmy, skrywaliśmy głęboko. Dopiero po suwerennej analizie naszych czynów i emocji mamy spokojny i solidny fundament na dalsze istnienie.

Integracja psychodeliczna bywa łatwa, ale może być dość dramatyczna, bo zmiany mogą być wstrząsające. Mogą zmienić się nasze dotychczasowe paradygmaty, postrzeganie świata, innych, siebie, mogą wydobyć dotąd skrywane pragnienia, czy cele. Duże zmiany najzwyczajniej bywają trudne, jednak praca nad nimi może poprawić komfort dalszego życia, w zgodzie ze sobą i światem.

Przykłady integracji psychologicznej.

Po doświadczeniu psychodelicznym przychodzi refleksja np. zaniedbania jakiejś relacji. Więc może warto wykonać do kogoś telefon lub się z nim spotkać, doprowadzić do szczerej rozmowy między wami. Innym przykładem może być zadbanie o swoje zdrowie, a więc musimy skupić się na zdrowych nawykach. Zadbać o higienę snu, jakość jedzenia, regularnie zacząć uprawiać sport, itp. Przemyślenia mogą pojawić się w dziedzinie zawodowej, pojawiła się myśl, że praca, którą wykonujemy nas przytłacza, nie motywuje. A więc zaczynamy tworzyć ścieżkę i plan na to, co możemy zrobić w tym obszarze. U niektórych osób jest to np. tylko zmiana firmy, u innych całkowita zmiana branży. Ważne jest to, aby nie dać się przytłoczyć wielkim zmianom. Bo te mogą nam zająć kilka miesięcy, czy nawet lat. Ale samo bycie w drodze do celu już zmienia nasz tok myślenia i jest niekiedy piękną choć trudną podróżą.

Praca z integracją dla każdego ma inny wymiar i zależy od Twojej indywidualnej sytuacji, zależy od Twoich intencji, pragnień i punktu, w którym chcesz się znaleźć. Od tego kim chcesz być.

Rodzaje integracji psychodelicznej

Wobec różnorodności istoty człowieka i jego psychiki, można wyróżnić kilka powtarzających się i skutecznych metod integracji. Jest ona związana z naszym zdrowiem, ekspresją i energetyką. Trzeba mieć jednak na uwadze, że integracja jest osobistą sprawą i może przebiegać w bardzo indywidualny i różnoraki sposób. Wybieramy, to co nam najbardziej służy i nie porównujemy się do innych.

Integracja psychodeliczna – fizyczna lub somatyczna

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Formą integracji może być zadbanie o swój dobrostan na poziomie fizycznym, czy też somatycznych. Zadbanie o swoje ciało będzie tutaj kluczem. Warto wyjść na spacer, do lasu, iść pobiegać, poćwiczyć jogę. To może wspomóc uwolnienie nagromadzonego stresu lub być początkiem do podjęcia częstszych działań na łonie natury

Integracja psychodeliczna psycho – duchowa

To proces bardzo refleksyjny, skupiony na postrzeganiu rzeczywistości, o tym jaką osobą pragniesz się stać? Kim jesteś teraz? Jak wyglądają Twoje relacje? Jaki zawód ma być Twoją ścieżką? Czy jesteś w stanie połączyć pracę z tym, kim chcesz być, zgodnie ze swoim sercem? Mogą pojawiać się pytanie egzystencjonalne odnośnie śmierci, metafizyki. Na powierzchnię może wypłynąć Twoja relacja z bogiem / wszechświatem, duchowością. Oraz wiele, wiele innych zagadnień. Integracja polega na próbie odnalezienia tych odpowiedzi. Kiedy znajdziesz odpowiedź, przystępujesz do działania w celu urzeczywistnienia.

Integracja psychodeliczna – emocjonalna

W tym przypadku pracujemy nad emocjami. Przerabiamy, przetwarzamy, odczuwamy. Sytuacje i traumy w naszym życiu zbierane są, jak bomby ulokowane w naszym ciele. Niektóre zdarzenia przerabiamy od razu, a niektóre zostawiamy sobie na później, blokujemy. Blokujemy do tego stopnia, że doprowadzamy do chorób naszego ciała i głowy. Niekiedy jest to złość powstrzymywana przez lata. Niewypłakana żałoba po stracie ukochanej osoby, która umarła, albo z którą się rozstaliśmy. Zablokowany może być gniew, który powinien wyjść z nas, jak ktoś wyśmiewał się z nas w szkole, a my potulnie staliśmy patrząc w dół. Mamy całe spectrum ludzkich traum i nieszczęść, które nagromadziliśmy w naszym życiu, a które nas kształtują niekoniecznie będąc w zgodzie z nami. Doświadczenie psychodeliczne może stać się punktem zapalnym takiej bomby i ją rozbroić w bezpiecznym otoczeniu, w większej świadomości. Integracja psychodeliczna również dotyka tych przyjemniejszych emocji, jak wdzięczność, o której tak bardzo zapominamy na co dzień. Głęboki wgląd w siebie pomaga dostrzec piękne części naszej osobowości, naszego życia, pozwala spojrzeć na siebie z wielką miłością.

Dlaczego integracja psychodeliczna jest tak ważna?

Jeśli nie zintegrujesz doświadczenia psychodelicznego, będzie ono tylko zdarzeniem, jeśli chcesz prawdziwych zmian w życiu integracja jest niezbędna. Jest to składnik terapii psychodelicznej, która może być wielką transformacją dla Ciebie. Oczekując długotrwałych zmian – konieczna jest integracja po doświadczeniu.

Jak przeprowadzić integrację psychodeliczną?

Najlepiej samemu, medytując, pisząc dziennik, idąc na spacer lub uprawiając sport. Można także wspomóc się terapeutą lub grupą wsparcia osób z doświadczeniami psychodelicznymi. Takich miejsc jest coraz więcej. Oto kilka polecajek:

Integracja psychodeliczna będzie procesem, który przerodzi Twoje intencje i wnioski w rzeczywistość – zadbaj o siebie. 


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

Asia
Asia
Artykuły: 59

Jeden komentarz

  1. Doświadczenia z psylo pozwoliły mi ujrzeć niewidzialne, zajrzeć pod pokrywkę tak zwanej rzeczywistości, sięgnąć głęboko do własnego umysłu i duszy. Mogłem poczuć się stary jak świat, stałem się po prostu wszystkim.
    Każda podróż pozwala mi na rozmowę z samym sobą. Każda z nich jest inna. Niczego z góry nie planuję, pozwalam się prowadzić moim małym przyjaciołom.
    Gdy rosną, rozmawiam z nimi a one mi się później odwdzięczają. Dzięki nim jestem tu gdzie jestem i jestem tym kim jestem. One pozwoliły mi wiele zobaczyć i zrozumieć.
    Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *