Alfabet psychodeliczny

Alfabet psychodeliczny to mały leksykon wiedzy psychodelicznej. Zebraliśmy podstawowe hasła, które każdy podróżnik wiedzieć powinien. A jeśli nie jesteś podróżnikiem, czy badaczem, lecz człowiekiem otwartego umysłu, też zajrzyj do lektury. Wiedza zawsze wzbogaca. Tematy poruszane w tym artykule są już dość szeroko opisane na naszym blogu lub zapewne pojawią się wkrótce.

psychodeliczny

A

Albert Hofmann

Urodzony w Szwajcarii chemik uznawany za ojca LSD. Zatrudniony w firmie farmaceutycznej koncernu Sandoz, pracował nad lekiem wspomagającym układ oddechowo – krążeniowy. Obiektem jego badań był sporysz – grzyb – pasożytujący w zbożu, stosowany już w czasach średniowiecznych. Hofmann wyizolował substancję LSD-25, która przez przypadek dostała się do jego organizmu. Naukowiec doznał niepokojących objawów, ale postanowił drugi raz, tym razem świadomie zażyć kwas LSD, który zsyntetyzował. Miał zawroty głowy, problem z koncentracją, poprosił asystenta, by ten eskortował go na rowerze do domu. 19 kwietnia 1938 miała pierwsza na świecie jazda rowerem po LSD. Dosłownie i w przenośni jazda. Hofmann podczas podróży doznał uczucia euforii, mocnych zniekształceń obrazu, ale też uczucia lęku, słyszał przedmioty, czuł i widział dużo dużo więcej niż w dotąd znanym rzeczywistym świecie. Po powrocie do domu był na tyle wystraszony, że wezwał lekarza, który nie stwierdził nic poza rozszerzonymi źrenicami. Nazajutrz badacz już wiedział, co stworzył – bardzo silną substancję psychoaktywną, która o dziwo nie powoduje zaburzeń pamięci mimo intensywnych przeżyć. Hofmann całe swoje życie poświęcił badaniom nad psychodelikami, a LSD nazwał „lekiem na duszę” o właściwościach terapeutycznych. Ilość tej substancji, jaką przyjął przez całe życie, jest nieznana, ale sam naukowiec, poświadczył, że duuuuużo, a tym samym przeżył w dobrym zdrowi 102 lata, stając się ikoną popkultury psychodelicznej.

B

B+ (Psilocybe cubensis)

Odmiana grzyba B+ uchodzi za jedną z łagodniejszych, polecana osobom poczatkującym również ze względu na łatwość w uprawie. Dość odporna na zmiany temperatury. Ma duże owocniki, trzony bardzo elastyczne, a kapelusze złoto-brązowe. Odmiana ta została stworzona na Florydzie przez legendarną postać Mr.G. W latach 90-tych stała sią najlepiej sprzedającą się odmianą na świecie. Efekty wizualne po zażyciu tych halucynków są umiarkowane, dochodzę do tego ciepłe odczucia percepcji. Doświadczeni użytkownicy po konsumpcji B+, zauważyli również mniejsze skutki uboczne (brak nudności) w porównaniu do innych odmian.

C

Czy psychodeliki uratują świat?

Niezwykła naukowa książka „Czy psychodeliki uratują świat”, autorstwa Macieja Lorenza – socjologa, pisarza i tłumacza gatunku psychodelicznego. Pozycja, od której z pewnością warto zacząć układać swoją psychodeliczną bibliotekę. Autor w dobitny i naukowy sposób przedstawia fakty, które stoją ze renesansem psychodelików. Zahacza o pojęcia neuronauki, psychologii, religioznawstwa, polityki, antropologii, czy psychofarmakologii. Lektura z całą pewnością poszerzy horyzonty każdego „podróżnika”, a być może przekona nawet sceptyków. Książka jest dostępna również w naszym sklepie i gorąco ja polecamy, bo i na nas wywarła bardzo duże wrażenie.

D

Dolina Krzemowa

Położona w Kalifornii Dolina Krzemowa, miejsce narodzin zaawansowanych technologii, w świecie psychodelicznym ma szczególne znaczenie. W dużej mierze, pracownicy Doliny Krzemowej, naukowcy, badacze, inżynierowie i biznesmeni mieli bardzo pozytywny wpływ na rozpowszechnianie informacji o psychodelikach. Stosując mikrodawkowanie, zauważyli jak zwiększa się efektywność ich mózgu i propagowali tym samym zażywanie LSD, czy grzybów psylocybinowych. Dużym echem odbił się artykuł na ten temat w Rolling Stone, a następnie w The New York Times. Naukowcy weszli nawet w komitywę z Jamesem Fadimanem (pisarzem, badaczem psychodelików), z którym wspólnie opracowywali zasady przyjmowania mikrodawkowania. Sam Steve Jobs wielokrotnie wspominał, że LSD nie było mu obcą substancją. Więcej o Dolinie znajdziesz w naszym wpisie tutaj.

E

Edukacja w zakresie psychodelików

Rensans psychodeliczny trwa w najlepsze, jednak, aby historia nie zatoczyła koła, abyśmy mogli czerpać z psychodelików to, co najlepsze – ważna jest edukacja. Choć grzyby psylocybinowe są najniżej w klasyfikacji szkodliwości substancji psychoaktywnych, ich nieroztropne zażywanie może prowadzić do wielu problemów. Instytucje, które warto śledzić to Polskie Towarzystwo Psychodeliczne oraz politykanarkotykowa.pl. Godny polecenia jest także blog terapianowoczesna.pl , czy kanał na Youtube Czas na Kwas. I oczywiście nasz blog 😉

F

Filmy o psychodelikach

Platforma streamingowa Netflix poprzez dystrybucję odważnych filmów o psychodelikach, bardzo mocno przyczyniła się do edukacji w tym zakresie. Jasne, czytelne przekazy podparte naukowymi badaniami, dzięki Netfilxowi mają szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców, a zwykły Kowalski dowie się, że #psychodelikitonienarkotyki. Tytuły warte polecenia: „Jak zmienić swój umysł”, „Fantastic Fungi”„Magic medicine”, „Have a Good Trip”

G

Growkit

Inaczej nazywany też growbox lub grow kit. Growkit to zestaw do uprawy, który pozwala samodzielnie wyhodować roślinę lub grzyby. Składa się z substratu, który odpowiednio zadbany wyda owocniki. W przypadku grzybów jest to blok z dojrzałą grzybnią, która w odpowiednich warunkach, gotowa jest do wydania owocników.

H

Halucynacje

Halucynacje są nieodłącznym elementem zażywania psychodelików i są zaburzeniem percepcji. Mogą to być spostrzeżenia wzrokowe, słuchowe, lub innych zmysłów, osoba doświadczająca halucynacji odbiera je jako spostrzeżenia rzeczywiste, tymczasem pochodzą one z wnętrza ciała. Halucynacje psychodelicznego podróżnika powinny być przystankiem na drodze, a nie celem samym w sobie.

I

Integracja doświadczenia psychodelicznego.

Doświadczenie psychodeliczne może być bardzo transformującym doznaniem, po którym niełatwo przejść do codzienności. Integracja doświadczenia jest procesem, który rozpoczyna się w momencie zakończenia tripu z psychodelikami. Jest to przepracowanie, zrozumienie tego, czego doświadczył nasz umysł. Integracja może odbywać samodzielnie, w przemyśleniach, medytacji, może zostać przerobiona z terapeutą, kimś bliskim, może mieć formę arteterapiii zostać np. namalowana. Bardzo dobrze sprawdza się też spisywanie swoich spostrzeżeń w formie dziennika. Integracja może trwać kilka dni, miesięcy, a nawet lat, jest indywidualną sprawą każdego podróżnika.

J

James Fadiman 

Popularyzator mikrodawkowania, ikona świata psychodelicznego, pisarz, badacz, współzałożyciel Instytutu Psychologii Transpersonalnej . Autor książki „Podręcznik psychodelicznego podróżnika”, twórca protokołu mikrodawkowania. James Fadiman był wykładowcą Harvardu i Stanford, wraz z dr Sophią Korb utworzył stronę, która ma służyć do zbierania danych na temat stosowania microdosingu przez użytkowników z całego świata.

K

Ketamina

Lek wywołujący narkozę – znieczulenie ogólne, może uśmierzać ból i wywoływać halucynacje. Ketamina jest psychodelikiem dysocjacyjnym, hamuje sygnały z mózgu do świadomości. Zażycie sprawia wrażenie oderwania się od ciała. Może być wykorzystywana jako lek na depresję, znacząco przyspieszając leczenie. W Polsce jest już dostępna Klinika Ketaminowa.

L

LSD 

Dietyloamid kwasu lizergowego – LSD po raz pierwszy został zsyntezowany przez Alberta Hofmanna w firmie farmaceutycznej Sandoz. Jest to silna substancja psychoaktywna, która w latach 40 i 50 była powszechnym lekiem stosowanym w psychiatrii i uzyskiwał obiecujące wyniki. Ponad to w latach 50 kwas LSD był intensywnie badany przez CIA. W latach 60 i 70 LSD stało się popularną substancją wśród ruchu hipisowskiego, co skutkowało wpisaniem go na listę substancji nielegalnych i szkodliwych społecznie. Po kilku dekadach i nowych badaniach, LSD staje się obiecującym lekarstwem w psychoterapii i nie tylko.


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

Legalizacja

Legalność psychodelików jest różna w zależności od danego kraju. Legalność grzybów psylocybinowych potwierdzona jest na Bahamach i Jamajce. Do użytku własnego zostały zdekryminalizowane w Czechach, Holandii i Portugalii. W Polsce, o ile sam growkit jest substancją niezawierającą nielegalnych materiałów, już same grzyby wyrastające z niego są zakazane. Stosowanie, sprzedaż i hodowla są nielegalne. A odpowiedzi na to, dlaczego są nielegalne, to już należy szukać w polityce, w wielkim skrócie – zaczęło się od wojny w Wietnamie i decyzji prezydenta Nixona, który nie radził sobie z sytuacja gospodarczo-społeczną. Aktualny status prawny grzybów dostępny jest tutaj  

Ł

Łysiczka lancetowata 

Psilocybe semilanceata – łysiczka lancetowata, znana pod pseudonimem „czapka wolności”, jest to gatunek grzyba psylocybinowego. Ten bardzo mocny w działaniu grzybek halucynek rośnie w m.in. w Polsce, można go spotkać na wilgotnych łąkach i pastwiskach zwłaszcza w terenach górzystych. Więcej o tym magicznym grzybku znajdziesz tutaj.

M

Maria Sabina

Maztecka uzdrowicielka, szamanka świętych grzybów. Praktykowała tak zwane ceremonie Veladas, podczas których czuwała przy osobach, wymagających leczenia duszy grzybami psychodelicznymi. Jej postać stała się kontrowersyjna, ponieważ Maria Sabina, mimo wielu zasług dla lokalnej społeczności, wprowadziła ludzi zachodu do tradycji i rytuałów religijnych dotąd znanych rdzennym mieszkańcom Meksyku. To właśnie u niej Robert Gordon Wasson (badacz, etnobotanik) spożywał grzyby, jako pierwszy człowiek spoza tej kultury, a następnie opisał ceremonię w amerykańskim „Life”. Maria Sabina matka magicznych grzybów, jednocześnie wyklęta przez swoją społeczność, stała się ikoną popkultury, odwiedzali ją znani w latach 60 artyści i badacze psychodelików, m.in John Lennon, Jim Morrison, Walt Disney, Bob Dylan, Aldous Huxley, czy Albert Hofmann. Więcej o tej niezwykłej postaci przeczytacie tutaj.

Mikrodawkowanie

Mikrodozowanie, czyli microdosing – przyjmowanie substancji psychoaktywnej w określonych odstępach czasowych, w ilościach, które nie zaburzają percepcji. Przyjmuje się, że za mikrodawkowanie uznaje się spożywanie 0,1-0,3 g suszonych grzybów. Dobranie dawki jest kwestią indywidualną, zależną od wagi i przyswajalności psylocybiny zawartej w grzybach. Mikrodawkowanie stało się popularne, ponieważ użytkownicy zauważyli większą kreatywność, pobudzony intelekt, dobry nastrój, zwiększoną koncentrację, według jeszcze małej ilości badań może pomóc w leczeniu depresji, zwłaszcza lekoodpornej, PTSD, czy stanów lekowych. Więcej o microdosingu tutaj.

N

Nightcap- nocny protokół

Sposób mikrodawkowania psychodelików polegający na przyjmowaniu substancji psychoaktywnej przed spaniem. Nightcap zalecany jest osobom szczególnie wrażliwym na psylocybinę. Więcej o nocnym protokole znajdziecie tutaj.

O

Orange Sunshine

Nazwa kwasu LSD, który został wyprodukowany w hrabstwie Orange w Kalifornii w 1969. Orange Sunshine uchodziła za najczystszy zsyntezowany kwas. 3,6 miliona tabletek (po 300 mikrogramów) stworzyli Tim Scully i Nick Sand, orędownicy LSD którzy poprzez Bractwo Wiecznej Miłości  dystrybuowali psychodelik na całym świecie wierząc, że zbawią nim świat. Do historii przejdzie koncert nazywany „West Coast Woodstock” w Laguna Beach w Kalifornii, gdzie podczas festiwalu samoloty bractwa rozrzuciły nad 25 000 ludzi, pocztówki z ukrytym Orange Sunshine. LSD spadało dosłownie z nieba. Festiwal choć muzycznie nie należał do wybitnych, wielu uznało za bardzo udany.

P

Psychodeliki

Nazwa oznacza dosłownie „ujawniać duszę”. Z języka greckiego „psyche” – dusza, „delos” – objawić. Substancje psychoaktywne, czyli takie które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Psychodeliki różnią się między sobą, wspólny mianownik jest taki, że ich działanie oparte jest na zmianie struktur w mózgu, wpływają na receptory komórek nerwowych. Skutkiem zażycia psychodelików jest zmiana percepcji rzeczywistości. Oddziałują również na kreatywność, pamięć, emocje, lęki, traumy. Badani choć jeszcze nieliczne, potwierdzają ich terapeutyczne właściwości.

Psylocybina

Substancja psychoaktywna występująca naturalnie w grzybach rodzaju łysiczka i pieczarkowatych, takich grzyby psylocybinowe, czyli powszechne grzybki halucynki. W zależności od gatunku i wieku grzyba stężenie psylocybiny może być różne, w młodych owocnikach jest jej najwięcej. Psylocybina to alkaloid, który od niedawna brany jest coraz poważniej za lek na wiele chorób neurologicznych i lek przeciwdepresyjny.

Psylocyna

Psylocyna to organiczna substancja, która powstaje w organizmie na skutek zażycia psylocybiny zawartej w grzybach halucynogennych – jest ona wytworem metabolizmu w psylocybiny, odpowiada ze wszystkie efekty spożycia grzybów psychodelicznych. 

R

Receptory serotoninowe

Psychodeliki działają na nasz mózg głównie przez receptory serotoninowe 5-HT2A, psylocybina jest agonistą tego receptora, która wpływa na neuroplastyczność i poprawia komunikację między regionami mózgu. Leki antydepresyjne typu SSRI również działają na receptory serotoninowe, ale inne 5-HT1A. Więcej w temacie wychwytu zwrotnego serotoniny znajdziesz na blogu.

S

San Pedro

Gatunek kaktusa występujący w Peru i Ekwadorze, zawiera psychoaktywną substancję – meskalinę. San Pedro jest jednym z najstarszych występujących na ziemi psychodelików, od 3000 tysięcy lat stosowany w ceremoniach religijnych przez rdzennych Amerykanów. Legenda głosi, że hiszpański ksiądz nawracający Indian, po spróbowaniu kaktusa nazwał go San Pedro (święty Piotr), ponieważ tak jak on trzyma klucze do raju.

Set&setting

Przygotowanie do doświadczenia psychodelicznego jest jedną z najważniejszych kwestii. Set&setting oznacza dosłownie „mindset” – nastawienie oraz setting – oprawa miejsca, w którym zamierzasz odbyć tripa. Jest to kluczowe, ponieważ nasz nastrój prawdopodobnie będzie spotęgowany pod wpływem psychodelików, a miejsce powinno być na tyle komfortowe, że będziemy czuć się całkowicie bezpiecznie. Jak dobrze przygotować się na podróż znajdziesz tutaj, jest to praktyczny poradnik do dobrego set&setting 🙂

T

Timothy Leary

Ekscentryczny naukowiec, profesor psychologii, wykładowca Harvardu, pisarz i filozof, a jednocześnie legenda ruchu hipisowskiego. Timothy Leary był największym orędownikiem LSD, propagował substancje psychodeliczne na ogromną skalę. Po powrocie z Meksyku, gdzie spróbował grzybów psylocybinowych miał powiedzieć, że „nauczył się więcej o (swoim) mózgu i jego możliwościach i więcej o psychologii w ciągu pięciu godzin po zażyciu tych grzybów niż… w ciągu poprzednich 15 lat studiowania i robienia badań.” Swoja podróż przypieczętował programem naukowym pod nazwą Harwardzki Projekt Psylocybinowy. Wśród innych zasług, przeprowadził badania na więźniach, którym podawano psylocybinę – Eksperyment Więzienny Concord, efektem był mniejszy procent recydywistów. Ostatecznie Timothy Leary został usunięty z uczelni ze względu nadużyć i brak bezpieczeństwa w przeprowadzonych badaniach. Do historii przeszedł jako ikona kontrkultury amerykańskiej.

U

Uniwersytet Hopkinsa

Amerykański Johns Hopkins University działa w Baltimore i jest jednym z czołowych i pierwszych ośrodków badawczych w temacie psychodelików. W 2019 roku powołał Centrum Badań nad Psychodelikami i Świadomością. Ośrodkiem kieruje psychofarmakolog dr Roland Griffiths. Uniwersytet Hopkinsa swoimi badaniami potwierdził, że psychodeliki mają bardzo dobry rezultaty w leczeniu uzależnień, w psychoterapii, w pracy z osobami w stanie terminalnym (umierającym) są w stanie przynieść psychiczną ulgę i poprawić nastrój nieuleczalnie chorego pacjenta.

W

Wasson

Robert Gordon Wasson – amerykański badacz, bankier i etnomykolog. Pasją do grzybów zaraziła go żona – Valentina Pavlovna Guercken. Wraz z nią, Wasson odbył podróż do odciętej od świata meksykańskiej wioski, aby spotkać się z legendarną Marią Sabiną i uczestniczyć w tradycyjnym indiańskim rytualne velada. Podczas ceremonii Wasson po raz pierwszy, jako przedstawiciel zachodniego świata spożył grzyby psylocybinowe, których działanie opisał w magazynie „Life”. Stał się pomostem między świętymi grzybami – dziedzictwem Mazateków a światem współczesnej cywilizacji. To spotkanie zapisał się w historii i miało wiele skutków, po dziś dzień. Więcej o tym wydarzeniu przeczytasz na naszym wpisie o Marii Sabinie.

Przypisy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Albert_Hofmann

https://web.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/22619-cala-nadzieja-w-psychodelikach-substancje-psychoaktywne-w-leczeniu-zaburzen-psychicznych

https://en.wikipedia.org/wiki/Timothy_Leary

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dietyloamid_kwasu_lizergowego

https://en.wikipedia.org/wiki/ALD-52

https://www.inverse.com/article/26849-tim-scully-lsd-orange-sunshine-documentary-documenta

https://www.termedia.pl/neurologia/Leki-z-grzybkow-halucynogennych-moga-pomoc-w-ciezkiej-depresji,49234.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Psylocybina

https://pl.wikipedia.org/wiki/Psylocyna

https://pl.wikipedia.org/wiki/Halucynacje

https://akademiaducha.pl/san-pedro-kaktus-z-kluczami-do-raju/

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=442

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ketamina

https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/201533

https://www.national-geographic.pl/artykul/psylocybina-ktora-wystepuje-w-grzybach-halucynogennych-lagodzi-objawy-depresji-potwierdzaja-to-naukowcy-220413034347

https://hyperreal.info/info/robert-g-wasson-w-poszukiwaniu-magicznych-grzybow-life-13051957

Asia
Asia
Artykuły: 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *