Mikrodawkowanie formą leku na zaburzenia lękowe?

Leczenie psychodelikami takimi jak LSD, czy poprzez magiczne grzyby zaczęło się w zachodniej cywilizacji w latach 50, w latach 60 osiągnęło punkt kulminacyjny. Niestety badania nad tymi substancjami zostały gwałtownie przerwana 10 lat później przez polityków. Aż do teraz, kiedy wraca renesans psychodeliczny. Kanada, niektóre stany USA, Australia – w tych krajach jest już dopuszczalne stosowanie terapeutyczne psylocybiny. Schorzeń, na które magiczne grzyby mogą pomóc jest cała lista, jednym z nich są stany lękowe, depresja czy stres pourazowy.

mikrodawkowanie na zaburzenia lekowe

zdjęcie Freepik

Mikrodawkowanie – co to jest?

Mikrodawkowanie, mikrozozowanie, czy microdosing, to forma przyjmowania substancji psychoaktywnej w dawce 1/10 standardowej dawki. Proces ten pozwala na funkcjonowanie organizmu bez wrażeń halucynogennych, bez skutków, które mogłyby zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Jednocześnie, prawidłowo przeprowadzone mikrodawkowanie może mieć wiele pozytywnych zmian psychosomatycznych w naszym ciele. Korzystne działanie mikrodawkowania to: ogólnie dobre samopoczucie, pozytywny nastrój, lepsza pamięć i większa produktywność. Wszystko to przez działanie substancji psychodelicznej (grzyby psylocybinowe, lsd) na tworzenie nowych neuronów w mózgu. Więcej o sposobach i formach mikrodawkowania znajdziesz pod tym linkiem.

Czym są zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe to pewna trudność psychiczna, to stan emocjonalny, który towarzyszy nam w życiu codziennym. Lęk to normalna reakcja organizmu na stresujące sytuacje lub zagrożenie. U około 4 % całej populacji ten lęk może mieć bardziej wzmożoną formę i utrzymywać się dłużej niż powinien, a jego nasilenie jest bardzo niekomfortowe do tego stopnia, że zaburza codzienne funkcjonowanie, paraliżuje, a osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe nie jest w stanie nad nim zapanować. Pacjenci czują ciągły niepokój i napięcie. Te objawy znacząco obniżają jakość funkcjonowania w społeczeństwie, są furtką do depresji i samotności. Zaburzenia lękowe określane są potocznie jako nerwice i są jednym z najpopularniejszych schorzeń psychicznych na świecie, mogą dotknąć osób dorosłych i dzieci bez względu na płeć. 

Rodzaje zaburzeń lękowych.

Zaburzenia lekowe występują w wielu formach, często może ich być więcej, występują w grupach. To co je łączy to długotrwały stan napięcia emocjonalnego i uczucie ciągłego niepokoju, którego nie da się opanować.

Zespół lęku uogólnionego (GAD).

Zespół lęku uogólnionego dotyczy ciągłych nawracających myśli o potencjalnym nieszczęściu, które może się przytrafić. Codzienne zamartwianie o rzeczy, które nawet nie mają prawa się wydarzyć. Objawy towarzyszące: niepokój, nadmierne troszczenie i zamartwianie się o bliskich, zaburzenia snu, napięcia mięśni, objawy psychosomatyczne takie jak przyspieszone bicie serca, dławienie, czy potocznie nazywana nerwica żołądka.

Zaburzenia lęku panicznego.

Zaburzenia lęku panicznego to tak zwane ataki paniki, które pojawiają się w wyniku stresu. Objawami towarzyszącymi są kołatania serca, duszności (często pacjenci mają wrażenie, że przechodzą zawał). Atak paniki może mieć miejsce w czasie trwania ostrego napięcia wywołanego przez jakąś sytuację, ale też mogą występować mimowolnie.

Fobie.

Fobia to zaburzenia lękowe oparte na irracjonalnym lęku przed określonymi sytuacjami, osobami lub zwierzętami. Fobia społeczna to obawa przed kontaktem z innymi ludźmi, to lęk przed sytuacjami lub wydarzeniami, które mogą doprowadzić do upokorzenia. Takim bodźcem generującym lęk może być występ publiczny, rozmowa, jedzenie w miejscu publicznym i wiele innych zdarzeń. Pacjenci z fobią społeczną odczuwają paraliżujący strach, czerwienią się, pocą, odczuwają rozstrój żołądka, kołatanie serca, uczucia napięcia w mięśniach. Objawy te są nasilone do tego stopnia, że niesposób pomylić je z naturalną nieśmiałością. Taki dyskomfort prowadzi do tego, że na samą myśl o wyjściu do ludzi, pacjent doznaje powyższych objawów somatycznych, a to zmierza do unikania spotkań towarzyskich, ograniczenia relacji międzyludzkich i ogólnego cierpienia psychicznego.

Fobia specyficzna nie dotyczy zaś kontaktu z drugim człowiekiem, ale z sytuacją lub konkretnym przedmiotem lub doznaniem, zjawiskiem, np. napad lęku przed burzą, zapachem kwiatów, lęk przed krwią, bólem, lęk wysokości, klaustrofobia, lęk przed liczbą 13, i tak dalej…

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD).

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to lęk przed sytuacją lub bodźcem przy jednoczesnej próbie zaradzenia jej i zmniejszenia ryzyka skutków po zetknięciu się z generatorem lęku, np. lęk przed wirusami i bakteriami powoduje, że osoba chora kompulsywnie sprząta i dba o higienę. Obsesyjne myślenie o problemie i kompulsje pochłaniają dużo czasu u pacjenta i maja dać mu pozorne poczucie bezpieczeństwa przed zagrożeniem. Jednak ten perfekcjonizm nigdy nie daje im ukojenia i żyją w ciągłym napięciu, bo nie są zadowoleni ze swoich zapobiegawczych działań. Chorzy bardzo często powtarzają pewne czynności lub słowa, np. często myją ręce, poprawiają ubranie, modlą się, liczą, wypowiadają konkretne słowa.

Zespół stresu pourazowego (PTSD).

Zespół stresu pourazowego występuje na skutek traumatycznych przeżyć, takich jak udział w katastrofie, czy bycie świadkiem katastrofy, w skutek wojny, wypadków, napaści, czy przemocy fizycznej lub psychicznej.  Objawami są koszmary nocne, problemy ze snem, ciągłe powracanie do nieprzyjemnych wspomnień, nieustające poczucie zagrożenia, uczucie napięcia, unikanie osób lub miejsc, które przypominają traumę. 


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

 Leczenie zaburzeń lękowych.

Leczenie zaburzeń lękowych dostosowuje się do indywidualnego stanu zdrowia pacjenta. Łagodne formy mogą być wspierane przez zmianę trybu życia, np. zaangażowanie w sport, który sprzyja dobremu samopoczuciu. Medytacja lub czynności relaksacyjne również będą dużym wsparciem dla pacjenta. Nie zawsze jednak zaburzenia lękowe są tak proste do wyeliminowania. Jeśli zaburzenia trwają zbyt długo i powodują znaczny dyskomfort, kolejnym etapem leczenia jest pomoc psychologiczna lub psychiatryczna. Ostatnim etapem jest leczenie farmakologiczne. Pacjentom często przepisuje się leki przeciwdepresyjne, ponieważ zaburzenia lękowe zwykle towarzyszą depresji. Innego rodzaju medykamentami są benzodiazepiny, które stosuje się krótkotrwale, ponieważ są to substancje uzależniające. Więcej o leczeniu zaburzeń znajdziesz pod tym linkiem

Naturalne metody leczenia zaburzeń lękowych – mikrodawkowanie formą leku na zaburzenia lękowe?.

W związku z istotnym wzrostem popularności psychodelików w ostatnim dziesięcioleciu (w tym grzybów psylocybinowych) zauważono, że substancje te mogą korzystnie wpływać na stany psychiczne i emocjonalne u ludzi dotkniętych różnymi zaburzeniami.

Użytkownicy zaobserwowali znaczące zmiany i  poprawę jakości ich życia, co przykuło coraz większą uwagę naukowców. Odkopano badania z lat 60 i zaczęto ponownie eksperymentować z substancjami psychoaktywnymi w aspekcie terapeutycznym. Przypomniano sobie, jak Stanislav Groff leczył LSD najcięższe przypadki w szpitalu psychiatrycznym z bardzo pozytywnymi efektami. Ponadto ilość pacjentów wymagająca opieki psychologicznej i sklasyfikowanie depresji jako choroby cywilizacyjnej przyczyniło się do szukania nowych sposobów leczenia.

Mikrodawkowanie formą leku na zaburzenia lękowe? Wieki ciemne zostały przerwane i wznowiono badania nad psylocybiną zawartą w „magicznych grzybach”. W kilku badaniach, np. tych z 2023 r. potwierdzono, że mikrodozowanie psylocybiny może przynieść obiecujące skutki u chorych na zaburzenia lękowe. Uczestnicy potwierdzili poprawę jakości życia, zmniejszenie napadów lękowych, zwiększenie pewności siebie i poprawę samopoczucia.

Zatem, czy mikrodawkowanie może być formą leku na zaburzenia lękowe?

Niestety takich eksperymentów jest jeszcze za mało, żeby z pewnością stwierdzić, że psylocybina jest całkowicie bezpieczna. Zainteresowanie tą substancją jest jednak na tyle duże, że kolejne ośrodki badawcze na całym świecie coraz chętniej zgłaszają chęć testowania psychodelików (w tym psylocybiny i LSD). Przeprowadzenie takich badań nie jest jednak łatwe ze względu na prawo, które nadal klasyfikuje psylocybinę, jako narkotyk na równi z heroiną, gdzie uzależnienie fizyczne od psylocybiny nie jest praktycznie możliwe. 

Co warto zaznaczyć, leczenie poprzez grzyby psylocybinowe znane jest od tysięcy lat i było elementem ukojenia duszy w wielu obrządkach religijnych od zarania dziejów aż po dzień dzisiejszy u współczesnych Indian. Na szczęście ruch społeczny i chęć leczenia się ludzi naturalnymi metodami zaczyna zmuszać instytucje do zmian, dzięki czemu niektóre państwa otwierają się na te alternatywne metody leczenia, będące nadzieją dla wielu chorych.

Treści na stronie psychodelicroom.pl mają charakter edukacyjny, badawczy, są wyrażeniem wielu opinii, do których należy zachować rezerwę. Nie zachęcamy, a wręcz odradzamy stosowanie jakichkolwiek środków wpływających na świadomość, wszystkie te środki mogą zarówno leczyć jak i bardzo szkodzić. W szczególności odradzamy hodowania grzybów z growkitów w krajach, w których jest to nielegalne – min. w Polsce – ponieważ wiąże się to z odpowiedzialnością karną. Zakupione u nas growkity zalecamy zutylizować po 72 godzinach od chwili ich otrzymania.

Przypisy:

https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/oswoic-lek-zaburzenia-lekowe-i-ich-leczenie/

https://psychomedic.pl/nerwica-czyli-co-zaburzenia-lekowe-i-ich-rodzaje/

https://www.termedia.pl/neurologia/2-mln-zl-na-badania-nad-psylocybina-w-leczeniu-depresji-bolow-glowy-oraz-uzaleznienia,50794.html

https://gemini.pl/poradnik/artykul/psylocybina-w-grzybach-halucynogennych-czy-lagodzi-objawy-depresji/

https://psychedelic.support/resources/can-microdosing-relieve-anxiety-symptoms/

https://www.nature.com/articles/s41598-021-01811-4

Asia
Asia
Artykuły: 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *