Psylocybina a spektrum autyzmu (ASD)

Magiczne grzyby to już nie tylko grzybki halucynki i atrybut Hipisów. Magiczne grzyby w aktualnej rzeczywistości stały się obiektem badań naukowców i potencjalnym lekiem na wiele zaburzeń psychicznych, psychosomatycznych i terapeutycznych. Na szerszą skalę mówi się o tym, że mogą pomóc wyjść z depresji, czy nałogu. Ich szerokie właściwość pokazują, że mogą też wspomóc w zakresie Zespołu Aspergera, czyli spektrum autyzmu. Psylocybina a spektrum autyzmu to nowy temat, który wymaga dalszych badań, ale warto się jemu bliżej przyjrzeć.

Czym jest ASD (zaburzenia ze spektrum autyzmu)?

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to skrót z ang. autism spectrum disorder  – ASD, czyli dawniej Zespół Aspergera. Ze względu na niechlubną przeszłość lekarza, który zdiagnozował zaburzenia, nazwa została zmieniona na spektrum autyzmu. Przypadłość mieści się w obrębie „całościowych zaburzeń rozwojowych”, które wpływają na wszystkie obszary funkcjonowania człowieka. Zakres, czyli właśnie spektrum jest bardzo szeroki i niektóre objawy mogą wystąpić lub też nie. Główny objaw manifestuje się jednak w trudnościach opartych na interakcjach społecznych werbalnych i niewerbalnych, nieprawidłowościach w kontaktach interpersonalnych a także w szablonowych aktywnościach, czy zainteresowaniach. U pacjentów często występuję niechęć do zmian, czy obsesyjne skupienie się na swoim hobby. W odróżnieniu od autyzmu, osoby w spektrum autyzmu są znacznie bardziej funkcjonujące, np. nie mają zaburzeń mowy i mają wyższy poziom poznawczy.

Diagnoza ASD nie należy do najprostszych, zwłaszcza u kobiet. Warto udać się nawet do dwóch, a nawet trzech specjalistów w dziedzinie psychiatrii. Do tej pory nie są sprecyzowane konkretne powody wystąpienia zaburzenia. Jest ich kilka, a niektóre budzą sporo kontrowersji.

zdjęcie: Freepick

Leczenie spektrum autyzmu (ASD)

Niestety nie powstało lekarstwo, które może wyleczyć zaburzenia spektrum autyzmu. Samo w sobie ASD nie jest też chorobą. Jest sklasyfikowane jako odmienny model funkcjonowania. To co może wspomóc w codzienności to psychoterapia oparta na poprawieniu kompetencji społecznych. Zaleca się regularne wizyty u psychoterapeuty dla dzieci i dorosłych w spektrum, a także ich bliskich, którzy na co dzień mierzą się z ich odmiennością. Warto również zadbać o zajęcia grupowe, czyli trening umiejętności społecznych i trenowanie radzenia sobie z agresją, zwłaszcza u dzieci.

Terapia behawioralna i psychologia rozwoju u dzieci ma na celu rozwinięcie sprawności w interakcjach z innymi dziećmi. W przypadku młodzieży mogą pojawić się stany lękowe, depresja, epilepsja, zaburzenia kompulsywno-obsesyjne, ADHD, zaburzenia zachowań, czy zespół stresu pourazowego. Wtedy również sprawdza się terapia poznawczo-behawioralna. Z innych form wsparcia to: arteterapia, muzykoterapia, dogoterapia, czy EEG biofeedback czy trening integracji słuchowej. W przypadku dorosłych stosuje się grupowe treningi umiejętności społecznych, zawodowych lub życiowych. Pomocna jest także terapia behawioralna w trudnych zachowaniach. Form wsparcia może być całkiem sporo, potrzebne są jednak chęci ze strony osoby będącej w spektrum. Jedną z alternatywnych metod może być zastosowanie psylocybiny.


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

Psylocybina a Zespół Aspergera (ASD)

Psylocybina to substancja, którą zawierają grzyby psylocybinowe, czyli powszechne grzyby halucynogenne. Jeśli chcesz poznać szczegóły tego pojęcia zajrzyj do tematu – Psylocybina – co to za substancja? Psylocybina, kwas LSD, czy DMT należą do psychodelików – grupy środków psychoaktywnych, które zmieniają percepcję, świadomość, sposób myślenia i odczuwania. Najnowsze badania kliniczne i przedkliniczne pokazują, że miedzy innymi psylocybina wykazuje potencjał terapeutyczny w przypadku niektórych cech behawioralnych będących w spektrum autyzmu. Łagodzą nieneurotypowe objawy ASD, czyli pomagają w opanowaniu stanów lękowych, czy depresji, poprawiają nastrój i zachowania społeczne. Niestety z badań przeprowadzonych jeszcze w latach 70 wynika, że zażycie psychodelików przez osoby ze spektrum może także doprowadzić do agresji, czy stanów psychotycznych. Należy mieć to na uwadze i dążyć do dalszych testów.

Wnioski z badań

Pacjenci z rozpoznaniem zaburzenia spektrum autyzmu mają nieprawidłowe niewerbalne zachowania społeczne. Dotyczy to np. brak kontaktu wzrokowego, trudności w nawiązywaniu relacji i lęki społeczne. Terapeutyczne zastosowanie psychodelików (np. grzyby psylocybinowe, w których jest psylocybina) mogą wywołać większą ekstrawersję, otwartość na innych, bliskość i empatię. Psylocybina powoduje zmniejszenie lęków i stanów depresyjnych, wzmaga doświadczenia interpersonalne, powoduje ulgę w nadwrażliwości percepcyjnej, zwiększa uśmiech, żartobliwość i kontakt wzrokowy.

Zagrożenia

Mimo trwających badań, nadal brakuje informacji na temat niepożądanych skutków zażywania psychodelików u osób neurotypowych i osób z ASD. Potrzebne są dalsze działania w celu zidentyfikowania optymalnej dawki, która zniweluje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Podsumowanie

Psylocybina a spektrum autyzmu to z pewnością temat ciekawy zarówno dla naukowców i naszego aktualnego społeczeństwa. Wspomaganie osób ze spektrum autyzmu z pewnością wymaga rozwoju nowych technik terapeutycznych. Utwierdza w tym liczba osób zdiagnozowanych w spektrum, co roku się zwiększa. Psylocybina w znaczący sposób może poprawić relacje i zachowania społeczne oraz zmniejszyć obciążenie współistniejącymi dolegliwościami ASD. Psychodeliki mają duży potencjał terapeutyczny, jednak należy dalej przeprowadzać badania, aby wykluczyć zagrożenia.

Jeśli jesteś osobą w spektrum nigdy nie daj się zaszufladkować, po prostu Twój mózg działa inaczej. Każdy jest inny, a większość z nas ma w swoim wachlarzu różne nietypowe zachowania.

Treści na stronie psychodelicroom.pl mają charakter edukacyjny, badawczy, są wyrażeniem wielu opinii, do których należy zachować rezerwę. Nie zachęcamy, a wręcz odradzamy stosowanie jakichkolwiek środków wpływających na świadomość, wszystkie te środki mogą zarówno leczyć jak i bardzo szkodzić.

Przypisy:

https://psychomedic.pl/autyzm-i-zespol-aspergera/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_Aspergera

https://salusprodomo.pl/blog/zespol-aspergera-co-to-jest-jego-objawy-leczenie

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8846292/

https://www.nature.com/articles/s41598-021-94421-z

 

Asia
Asia
Artykuły: 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *