Mikrodawkowanie psylocybiny – czyli co musisz wiedzieć o microdisingu

Co to jest mikrodawkowanie?

Mikrodawkowanie psychodelików, czyli regularne spożycie substancji psychoaktywnej w ilościach nie zaburzających percepcji, nie wywołujących stanów halucynogennych. W farmakologii mikrodozowanie jest procesem stosowanym w opracowywaniu leków. Przyjmuje się, że jest to około 10% dawki substancji psychodelicznej, która daje pełne spectrum psychoaktywnego działania, czyli mniej więcej 0,1- 0,3 g suszonych grzybów, w częstotliwości 2-5 razy w tygodniu. Jeśli mikrodozuje się LSD zalecaną dawką jest 5–20 mikrogramów substancji.

Mikrodawkowanie

źrodło Freepik

Dawka różni się od wagi ciała i indywidualnej przyswajalności substancji psychoaktywnych. Mikrodawkowanie może mieć pozytywny wpływ na leczenie depresji, pobudza intelektualnie, zwiększa samoświadomość i kreatywność, poprawia nastrój, pomaga w koncentracji. Ilość badań przeprowadzonych nad mikrodawkowaniem nie jest jednak wystarczająca, by całkowicie stwierdzić, że mikrodawkowanie jest bezpieczne dla naszego organizmu. Nie można jednak przejść obojętnie wobec tej wiedzy, którą już mamy na temat psychodelików. Raporty anegdotyczne i badania obserwacyjne dają nadzieję na przełom w walce z chorobami o podłożu depresyjnym, lekowym, czy z uzależnieniami. 

Jak powstało mikrodawkowanie?

O dobroczynnych skutkach mikrodozowania wspominał już ojciec psychodelików- twórca LSD- Albert Hoffman, jednak znacznie później wzrosła popularność tej metody. Amerykański psycholog- dr James Fadiman, w latach 60 badał wpływ psychodelików na ludzką świadomość. Niestety Konwencja ONZ o substancjach psychotropowych z 1971 roku zakazała substancji psychoaktywnych, mimo tego Fadiman kontynuował swoje badania i zebrał tę wiedzę w książce, którą śmiało można określić jako przewodnik dla osób chcących spróbować praktyki mikrodosingu. „The Psychedelic Explorer’s Guide”, opublikowana w 2011 roku, jest często określana jako protokół dla osób praktykujących mikrodozowanie. Fadiman pisze w niej tak: „stosowania podprogowych dawek leków psychedelicznych w celu wzmocnienia zadań poznawczych, zwiększenia poziomu energii fizycznej, promowania równowagi emocjonalnej i leczenia lęku, depresji i uzależnienia”. W Polsce książkę można znaleźć pt. „Przewodnik psychodelicznego podróżnika” jest również dostępna w naszym sklepie.

Dolina Krzemowa- Dolina Psychodelików

Spory wpływ na wyjście psychodelików z podziemi mieli pracownicy Doliny Krzemowej, którzy bardzo pozytywnie wypowiadali i wypowiadają się na temat mikrodawkowania. Medialny szum zapewnił artykuł ukazujący się w  Rolling Stone, a następnie w The New York Times. Inżynierowie, naukowcy i biznesmeni zaczęli rozpowszechniać swoje doświadczenia związane z microdosingiem. Poprawa wydajności mózgu, lepsza efektywność, więcej energii, a nawet ulga w bólach, to opinie na temat praktyki stosowania niewielkich ilości substancji psychoaktywnych. Krzemowi naukowcy zaczęli współpracować z Fadimanem i relacjonowali mu swoje spostrzeżenia stosowania mikrodawek i skutków ich zażywania przyczyniając się do powstania protokołu Fadimana. Część z nich ściśle trzymała się zaleceń, a część dopasowywała dawki do swoich indywidualnych potrzeb. Na fali popularności psychodelików Fadiman wraz z dr Sophią Korb założył stronę microdosingpsychedelics.com, na której zbierają informacje od ludzi regularnie zażywających psychodeliki. Badania te nie mieszczą się w granicach naukowych standardów, jednak dostarczają cennej wiedzy z obserwacji wpływu substancji psychoaktywnych na ludzki organizm i dają nadzieje na dalszy wzrost ich popularności. 

LSD i grzyby psylocybinowe wdarły się do mainstreamu i dalej prą do przodu, pozytywne relacje ludzi powoli zaczynają mieć realny wpływ na zwiększenie badań nad tymi substancjami. Podziemie kwitnie, ale też pojawiają się miejsca, gdzie legalnie można zacząć leczenie pod wpływem psychodelików, np. w stanie Oregon. Z każdym rokiem przybywa badań, doświadczeń, artykułów i filmów dokumentalnych (więcej o nich znajdziesz tutaj).

Sposoby mikrodawkowania

Osoby decydujące się na mikrodawkowanie mają spory kłopot z oszacowaniem dawki, szum informacyjny w Internecie nie ułatwia sprawy, ale warto pochylić się nad tematem i dobrać odpowiedni system dla siebie. 

Co to jest protokół mikrodawkowania?

Protokół mikrodawkowania to uporządkowane wytyczne stosowania substancji psychoaktywnych biorąc pod uwagę ilość substancji i częstotliwość jej przyjmowania. Do tej pory znanych jest 6 protokołów. Dwa z nich są najbardziej popularne, chodzi o protokół Fidemana i protokół Paula Stametsa.

1. Protokół Fadimana

Opiera się na robieniu przerw między przyjmowaniem mikrodawki. Na podstawie swoich wieloletnich badań zaobserwował, że efekt zażycia utrzymuje się nawet do dwóch dni po. Poza tym jest mniejsze ryzyko na zwiększoną tolerancję substancji psychoaktywnej. Pionier mikrodosingu proponuje następujący cykl przyjmowania.

1 dzień- przyjęcie mikrodawki

2 dzień- przejściowy- bez mikrodawki (organizm odczuwa efekty mikrodawki z dnia poprzedniego)

3 dzień- normalny- bez mikrodawki

Cykl powinien trwać od 4 do 8 tygodni, następnie przerwa na 2-4 tygodnie. Poczatkującym zaleca się stosowanie cyklu przez 4 tygodnie, żeby sprawdzić, czy taka forma mikrodozowania jest odpowiednia. Przerwa natomiast potrzebna jest do tego, alby nie nabyć tolerancji na substancje i w pełni móc korzystać z następnych cykli.

Wadą tego sposobu jest to, że dni przyjmowania dawki co tydzień są inne, trzeba pamiętać dokładnie lub zapisać w kalendarzu, kiedy wypada dzień przyjmowania dawki.

2. Dawkowanie 2/7 – dwa stałe dni w tygodniu.

Brak struktury tygodniowej w metodzie Fadimana spowodował powstanie innego systemu opartego na przyjmowaniu substancji w określone dni tygodnia:

1 dzień- np. Poniedziałek – przyjęcie mikrodawki

2 dzień- przejściowy- bez mikrodawki (organizm odczuwa efekty mikrodawki z dnia poprzedniego)

3 dzień- normalny- bez mikrodawki

4 dzień- np. Czwartek – przyjęcie mikrodawki

5 dzień- przejściowy- bez mikrodawki (organizm odczuwa efekty mikrodawki z dnia poprzedniego)

6 dzień- normalny- bez mikrodawki

7 dzień- normalny- bez mikrodawki

Cykl powinien trwać od 4 do 8 tygodni, następnie przerwa na 2-4 tygodnie.

3. Protokół Microdosing Institute 

Ta metoda mikrodawkowania zaleca przyjmowanie substancji co drugi dzień szczególnie ludziom cierpiącym na depresję, ADHD, ADD, klasterowe bóle głowy i leki.

1 dzień- przyjęcie mikrodawki

2 dzień- przejściowy- bez mikrodawki (organizm odczuwa efekty mikrodawki z dnia poprzedniego)

3 dzień- przyjęcie mikrodawki

4 dzień- przejściowy- bez mikrodawki (organizm odczuwa efekty mikrodawki z dnia poprzedniego)

Cykl powinien trwać od 4 do 8 tygodni, następnie przerwa na 2-4 tygodnie.

4. Protokół Stametsa

Formuła opracowana przez amerykańskiego mykologa Paula Stametsa  jest drugą co do popularności metodą mikrodosingu. Różni się od poprzednich przede wszystkim częstotliwością przyjmowania substancji. Badacz sugeruje, żeby psylocybinę zawartą w grzybach psylocybinowych, uzupełnić o suplementy w postaci witaminy B3 (niacyny) oraz grzyba zwanego Lwią grzywą. Według Stametsa połączeni tych trzech substancji odbudowuje uszkodzone ścieżki neuronowe w mózgu, a także tworzy nowe.

1 dzień- przyjęcie mikrodawki

2 dzień- przyjęcie mikrodawki

3 dzień- przyjęcie mikrodawki

4 dzień- przyjęcie mikrodawki

5 dzień- normalny- bez mikrodawki

6 dzień- normalny- bez mikrodawki

7 dzień- normalny- bez mikrodawki

Cykl powinien trwać miesiąc, następnie przerwa na 2-4 tygodnie. Więcej na temat tej metody znajdziesz tutaj

5. Nightcap – nocny protokół

W tej metodzie opieramy się na protokole Fadimana lub na Microdosing Institute (przyjmowanie dawki co drugi dzień). Z tym, że mikrodawkę spożywamy godzinę przed snem. Jest to alternatywny sposób, dla osób, które podczas stosowania microdosingu czują się senne w ciągu dnia po zażyciu psychodelików (na każdego psychodeliki mogą zadziałać inaczej). Ten wariant zaleca się dla grzybów psylocybinowych, ale nie dla LSD, które działa znacznie bardziej pobudzająco.

Cykl powinien trwać miesiąc, następnie przerwa na 2-4 tygodnie.

6. Protokół intuicyjny

Spożywanie dawki według własnego uznania, intuicyjnie. Ten sposób praktykują już doświadczeni użytkownicy, mający kilka cykli za sobą, którzy znają swoje potrzeby i dobrze potrafią rozczytać swoje ciało. Podstawową zasadą tego zażywania jest pozostawienie miniumum jednego dnia przerwy pomiędzy mikrodawkami. 

Jak obliczyć mikrodawkę?

W pierwszej kolejności należy zważyć masę swojego ciała i sprawdzić, jaka ilość substancji psychodelicznej będzie dla nas odpowiednia. Można skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów. Jest to bardzo indywidualna sprawa i wymaga małego eksperymentu, nigdy nie możemy być pewni ilości psylocybiny zawartej w grzybie. Pierwsze dni dawkowania protokołu należy skrupulatnie przygotować.

Jeśli chodzi o grzyby psylocybinowe dobrze jest zacząć od minimalnej dawki 0,1 g i stopniowo ją zwiększać lub zmniejszać o 0,05 g. Jeśli zauważysz, że odczuwasz zmiany i czujesz się „dziwnie”, należy cofnąć się do poprzedniej dawki. Np. zaczynasz protokół Fadimana. W poniedziałek przyjmujesz 0,1 g i nie odczuwasz zmian percepcji, wszystko jest ok, to w czwartek zwiększasz dawkę do 0,15 g, jeśli jest znowu ok, w niedzielę przyjmujesz dawkę 0,2 g. W zależności od twojej wagi, możesz przyjąć, że mikrodawka powinna być w zakresie 0,1 do 0,3 g suszonego grzyba. Inny scenariusz może wyglądać tak: w poniedziałek przyjmujesz 0,1 g i nie odczuwasz zmian percepcji, wszystko jest ok, w czwartek zwiększasz dawkę do 0,15 g i tu zaczynasz już czuć, że psychodelik zaczyna działać – wtedy w niedzielę wracasz do dawki 0,1g i już wiesz, że prawdopodobnie 0,1 g to jest odpowiednia dawka dla Twojej masy ciała i nie należy dalej testować. 


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

Korzyści i zagrożenia stosowania mikrodozowania

Stosowanie śladowych ilość substancji psychoaktywnych może pomóc w leczeniu depresji, w tym depresji lekoopornej, ma wpływ na poprawę nastroju, koncentracji i kreatywności, może wpłynąć pozytywnie na relacje z innymi ludźmi, podnosi samoświadomość, wzrasta determinacja do działania, wzmaga się nasz czujność i uważność. Niestety nadal prowadzenie badań w tej tematyce nie jest popularne wśród naukowców za względu na panujące prawo i bardzo kosztowne restrykcje tych badań. Są jednak na świecie ośrodki naukowe, które cały czas poszerzają naszą wiedzę w zakresie psychodelików i ich medycznych właściwości. Na szczególną uwagę zasługuje Imperial College London oraz Johns Hopkins University School of Medicine. Warto również na bieżąco sprawdzać nowinki ze świata na stronie Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego.

Jeśli mówimy o zagrożeniach, jakie niesie za sobą stosowanie mikrodawkowania, należy zwrócić uwagę na skłonności do chorób psychicznych i na indywidualny stan zdrowia pacjenta. Korzystanie z substancji psychoaktywnych niezależnie od dawki powinno odbywać się w warunkach medycznych pod kontrolą wykfalifikowanego terapeuty. Takie sesje można odbyć np. w Holandii.

Fediman przestrzegał również przed staniem się “head-tripperem”, czyli osobą, która pozostaje wyłącznie w obszarze myśli, istotne jest aby za myślą podążało działanie. Istnieje ryzyko uciekania od rzeczywistości, a psychodeliki same w sobie nie rozwiązują problemów.

Kolejną kwestią jest dostęp do substancji psychoaktywnych, które są w Polsce nielegalne, kupując na czarnym rynku psychodeliki nigdy nie mamy pewności, czym one są. Co prawda można zakupić testery sprawdzające jakość np. LSD, ale i tak nie mamy pewności jak jest to dawka. Ponadto jesteśmy narażeni na kontakt ze światem przestępczym podczas zakupu. Inaczej sprawa ma się, jeśli chodzi o grzyby psylocybinowe. Growkit w Polsce można legalnie kupić, sprzedać, posiadać, ale nie można wyhodować z niego grzybów, bo zawierają już zakazaną psylocybinę. Jest to istotna kwestia jeśli chodzi o bezpieczeństwo – prawo w Polsce zakazuje posiadania i uprawy grzybów psylocybinowych. Jeśli jesteś w posiadaniu substancji psychoaktywnych narażasz się na utratę wolności, ponieważ grzyby psylocybinowe są w Polsce nielegalne.

Powyższy tekst ma charakter edukacyjny i nie namawia do zażywania psychodelików, posiadanie i sprzedaż substancji psychoaktywnych w Polsce jest nielegalne.

 Treści na stronie psychodelicroom.pl mają charakter edukacyjny, badawczy, są wyrażeniem wielu opinii, do których należy zachować rezerwę. Nie zachęcamy, a wręcz odradzamy stosowanie jakichkolwiek środków wpływających na świadomość, wszystkie te środki mogą zarówno leczyć jak i bardzo szkodzić. W szczególności odradzamy hodowania grzybów z growkitów w krajach, w których jest to nielegalne – min. w Polsce – ponieważ wiąże się to z odpowiedzialnością karną. Zakupione u nas growkity zalecamy zutylizować po 72 godzinach od chwili ich otrzymania.

 Przypisy:

https://pl.blisssed.com/

https://microdosinginstitute.com/

https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0269881119857204

https://www.medicalnewstoday.com/articles/microdoses-of-psychedelic-mushrooms-may-improve-mood-and-mental-health#Microdosing-benefits:-More-research-needed

Asia
Asia
Artykuły: 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *