Jak zapobiegać wyrastaniu grzybów na bokach i spodzie growkitu

Kiedy zaczniesz hodować grzyby w growkicie (takim jak golden teacher czy mazatapec) w domu, możesz zauważyć, wraz z postępowaniem procesu dzieje się coś dziwnego. Zaczynasz zauważać piny (czyli male grzybki, o których pisaliśmy w artykule o cyklu życia grzyba) nie tylko na górnej części „ciastka”, czyli zawartości growkitu, a również na bocznych i dolnych częściach, które sąsiadują z plastikiem pudełka.

Gdy uprawiamy grzyby w pojemniku, jednym z często spotykanych problemów, na które można natknąć się, jest wzrost bocznych pinów, które z czasem stają się pełnoprawnymi grzybami wciśniętymi w bok lub spód pudełka pomiędzy ciastkiem a plastikiem. Ale czym dokładnie są boczne piny? Jak możesz się ich pozbyć lub im zapobiec w swoim systemie uprawy magicznych grzybów? To bardzo proste, a trzymanie się z dala od nich wymaga tylko kilku podstawowych środków ostrożności.

Pozbycie się wspomnianych pinów jest dość istotne, ale zapobieganie im w ogóle jest jeszcze lepsze.


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

Czym są boczne piny grzybów psylocybinowych?

Można by mieć wrażenie, że piny wyrastające po bokach są jakimś dziwnym, niezdrowym wzrostem. Tak jednak co do samej zasady nie jest. Po prostu wzrosty na bokach to magiczne grzybki, które rosną z bokach i jest z nimi wszystko ok.

Pisałem o tym już wcześniej ale przypomnę dla tych, którzy nie wiedzą, podłożem jest ciasto z naturalnego materiału z wermikulitem, z którego wyrastają wasze grzyby. Istotne jest to, że między ciastkiem a pojemnikiem, w którym je przechowujesz, jest niewielka przestrzeń. W tej przestrzeni, w pewnych warunkach, zauważysz, że boczne piny zaczynają która wzrastać.

Dlaczego grzyby takie jak Golden Teacher rosną po złej stronie growkitu?

Fakt, że takie wzrosty w ogóle się pojawiają ma związek z konkretnym obszarem, w którym występują. Wynika to po prostu z tego, że nasze ciastko w growkicie (podłoże) kurczy się podczas procesu wzrostu, tworzy się ta niewielka przestrzeń między nim a pojemnikiem. Ta niewielka przestrzeń, co dziwne, jest idealnym mikroklimatem do wzrostu kolejnych magicznych grzybów. I nawet to, że jest to znacznie mniejsza przestrzeń niż ta na górze, grzyby naturalnie uformują się w tym kierunku. 

Teoretycznie są to takie same magiczne grzybki jak wszystkie inne. Jednak przestrzeń, w której rosną jest dość wilgotna i mogą w końcu naciskać na pojemnik, ponieważ jest tam mało miejsca. Przy wzmożonej wilgotności w skompresowanej przestrzeni istnieje dość spore prawdopodobieństwo, że te obszary staną się siedliskiem bakterii i pleśni. Co jest oczywiste, jest to ostatnia rzecz której byśmy chcieli ponieważ może to „zatruć” nasze ciastko.

Problem z growkit – grzyby wyrosły na bokach i spodzie – co zrobić?

Wspomniana przestrzeń pomiędzy ściankami pojemnika a ciastkiem tworzy idealne warunki dla bocznych pinów, co możesz zrobić, aby je powstrzymać? Na szczęście masz kilka solidnych opcji.

Zapewnij odpowiedni poziom wilgoci

Na początku należy zdać sobie sprawę z pewnej kwestii – grzyby mają idealne warunki na bokach ponieważ tam utrzymuje się wyższa wilgotność. Czego można się domyślić w dalszej konsekwencji to fakt, że Twoje ciastko ma za niską wilgotność na środku, dlatego należy je nawodnić.

Odpowiednio nawilżone ciastko to najlepsza droga, aby mieć pewność, że wspomniane boczne szczeliny nawet nie powstaną. Dlaczego – ponieważ utrzymujesz wilgotność na górnej i środkowej a dzięki temu będziesz „nakłaniać” grzyby do wyrastania w tej właśnie przestrzeni. Gdy mikroklimat na górze jest zoptymalizowany, a wszelkie szczeliny, które mogą pojawić się po bokach, nie są tak kuszące. Proste, co nie?

Co jest jednak dość istotne, bezrefleksyjne spryskiwanie ciastka nie zadziała w pożądany sposób. Nanieś parę pryśnięć na górną część jednak skup się głównie na tym, aby od czasu do czasu spryskiwać wewnętrzne ściany torby do uprawy.

Blokuj dostęp światła do growkitu po bokach

Wykorzystaj kartonik w którym dotarł do Ciebie growkit, aby zablokować dostęp światła na boki wkładając go razem z torbą do kartonu. To rozwiązanie jednak jest odpowiednie jedynie przy pierwszym rzucie hodowli growkitu golden teacher w nowej wersji ponieważ tam, nie potrzeba wody w zestawie. W przypadku innych growkitów (typu Mazatapec czy B+), użyj kartonowego pudełka w którym zestaw z wodą zmieści się swobodnie. Ważne żeby było ono wysokie na 2/3 wysokości stojącego zestawu. 

Treści na stronie psychodelicroom.pl mają charakter edukacyjny, badawczy, są wyrażeniem wielu opinii, do których należy zachować rezerwę. Nie zachęcamy, a wręcz odradzamy stosowanie jakichkolwiek środków wpływających na świadomość, wszystkie te środki mogą zarówno leczyć jak i bardzo szkodzić. W szczególności odradzamy hodowania grzybów z growkitów w krajach, w których jest to nielegalne – min. w Polsce – ponieważ wiąże się to z odpowiedzialnością karną. Zakupione u nas growkity zalecamy zutylizować po 72 godzinach od chwili ich otrzymania.

Asia
Asia
Artykuły: 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *