Jak przygotować się na psychodeliczną podróż? Czyli wszystko co musisz wiedzieć o set & setting.

Jeśli postanowiłaś/eś zostać psychonautą i wkroczyć na ścieżkę psychodelicznych doznań – musisz dobrze się do tej podróży wyedukować. Nie jest to proste, jeśli w pełni chcesz wykorzystać potencjał drzemiący w grzybach psylocybinowch. Przygotowania do tripu określa się jako set & setting. Set to skrót od mindset, czyli w tłumaczeniu „sposób myslenia”, a setting to cała oprawa miejsca, w którym zdecydujemy się udać w podróż.

Zanim jednak wyruszysz, przypominamy, że zażywanie grzybów psylocybinowych w Polsce jest nielegalne. Wiemy jednak, że niektórzy decydują się na wyprawę psychodeliczną mimo zakazu. Nie popieramy tego, ten artykuł ma za zadanie edukować i zredukować szkody związane z przyjmowanie substancji psychoaktywnych.

foto: Upklyak / freepik.com

Wszystko co musisz wiedzieć o set & setting.

Zadbanie o set & setting jest istotną kwestią, jeśli chodzi o zapewnienie sobie bezpieczeństwa i komfortu podczas wyruszenia w nieznane. Naturalny lęk często towarzyszy przed doświadczeniem. Dobrze, jeśli on się pojawia, ponieważ świadczy o swoistym respekcie, jaki mamy do psychodelików. Traktowanie substancji psychodelicznych z lekkomyślnością i nierozwagą może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Więcej o bezpieczeństwie znajdziesz tutaj: bezpieczna_psylocybina.


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

Wcześniejsze ustalenie planu, spowoduje mniej niespodzianek i zminimalizuje prawdopodobieństwo nieprzyjemnych efektów, które mogą, a nie muszą się pojawić. Są też dobre wiadomości- jeśli przyłożysz się do tych przygotowań, możesz przeżyć, coś co zapamiętasz na długo, jako podróż w głąb siebie, niezwykłe połączenie z wszechświatem i naturą. Doznasz uczucia miłości, która spłynie na Ciebie, jak wodospad, a może nawet uleczysz duszę ze swoich traum.

Set – nastawienie psychiczne.

Set to przygotowanie Twojej głowy, to sposób myślenia, z jakim wejdziesz w psychodeliczną podróż. Psychodeliki wyolbrzymiają nasz stan emocjonalny. Jeśli w ostatnim czasie odczuwamy lęki, niepokój, poważny stres, nasze samopoczucie nie jest najlepsze- nie warto  decydować się na trip. Prawdopodobnie pogłębimy nasz stan. Przy pierwszym zażyciu należy nastawić się pozytywnie, wyciszyć i nie mieć zbyt wielu oczekiwań, bo możesz się rozczarować. Udaj się do lasu, pomedytuj, posiedź w domu, posłuchaj muzyki albo wyjdź na spacer z psem. Otoczenie przyrody będzie działać kojąco na nasz stan. Po prostu pobądź ze sobą, może pomyśl nad intencją, nad tym co dla Ciebie jest teraz ważne. Czasem nasz plan grzybowej podróży może się zrealizować i dotkniemy tego tematu podczas tripa. Bywa też i tak, że nasza intencja jest całkowicie pominięta. Psychodeliki wyciągną, to co nas najbardziej uwiera, to co chcemy schować nawet przed samym sobą. Psychodeliki są nieprzewidywalne, #psychodelikitonienarkotyki, ale to nie zabawki! Psylocybina na każdego może zadziałać inaczej, nie ma dwóch takich samych podróży. 

W przypadku udziału w terapii psychodelicznej, prowadzonej przez doświadczonego psychoterapeutę w nielicznych ośrodkach badawczych- na szczególną uwagę zasługuje Uniwersytet John Hopkins University, takie „oczyszczenie” umysłu nie musi mieć miejsca. Celem terapii jest właśnie zmierzenie się z problemem, czy traumą, którą mamy do przepracowania. Wejście w niekomfortowy stan emocjonalny może być drogą do uleczenia.

Setting – miejsce i okoliczności.

Setting to przygotowanie przestrzeni, w której zamierzasz podróżować. Komfort i bezpieczeństwo jest integralną częścią ceremonii. Na pierwszego tripa najlepiej nastawić się w swoim domu, w którym jest cicho, spokojnie, znamy jego dźwięki. Jeśli to będzie jednak inne miejsce, w którym jeszcze nie byłeś, udaj się do niego wcześniej, żeby obadać i przyzwyczaić. Podróże na łonie natury są niesamowite, ale zostawmy je sobie na później.

Na pierwszej randce z grzybkami warto zadbać o przytulne miejsce, które pozwoli się szybciej zrelaksować. Kanapa, fotel, kocyk do okrycia, bo może być nam bardzo zimno. Załóż dresy, wygodną koszulkę i kapcie- ten kosmos lubi wygodę. Lampka o ciepłej barwie światła, czy girlanda świetlna lub lampki choinkowe dodadzą uroku i prawdopodobnie będą dodatkową wizualna atrakcją. Wycisz telefon, uprzedź znajomych o braku odwiedzin. Lepiej ograniczyć niespodziewanych gości, aby w pełni oddać się tripowi. 

Kiedy udać się na tripa? Noc, czy dzień?

Kiedy dobrze się wyedukujemy. Kropka. Moje przygotowania trwały rok, książki, filmy, artykuły, kanały na Youtube i Spotify. Już w wieku kilkunastu lat słyszałam o kwasie, ale wtedy wzbudzał moje przerażenie i niewiele to miało wspólnego z prawdą. Jedno wiem na pewno, ktoś skrupulatnie przyłożył się do tego, aby ludzi odciągnąć od psychodelików. Powstałe mity budzące grozę niestety rozgościły się wygodnie w głowach naszym dziadków i rodziców. Na szczęście te stereotypy teraz obracają się w pył i wracają na tęczowym moście!

Moje TOP 5 polecajek, z którymi warto się zapoznać:

1. Psychodeliki.org

2. Czas na kwas

3. Poznaj psychodeliki

4. Strefa psyche

5. Terapianowoczesna.pl

Kiedy już będziemy wyedukowani i gotowi na doznanie nie z tego świata i TAK SIĘ ZASKOCZYMY 🙂

Zakładając, że nadchodzi ten dzień i jesteśmy pewni na 100%, że chcemy wejść na psychodeliczną ścieżkę polecam zapewnić sobie 3 dni wolne, aby odpowiednio zintegrować doświadczenie. Pierwszy na przygotowanie, nastrojenie naszych emocji i wyciszenie. Jeśli nie masz całego dnia, to niech to będzie chociaż popołudnie i wieczór. Nie imprezuj, nie pij alkoholu, nie bierz narkotyków. 

Drugi dzień- spożycie grzybów np. Golden Teacher podczas ceremonii. Trzeci dzień przeznaczmy na integrację naszych doświadczeń. Niczego nie planuj, chyba, że pobyt w lesie. Powrót do codziennych zajęć może być bowiem trudniejszy. Nie będziemy odczuwać złego samopoczucia, jak przy kacu, ale będziemy trochę wybici z orbity. Ja bardzo często spędzam cały dzień na rozmyślaniu. Takie refleksje towarzyszą mi później jeszcze przez długi czas, przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Noc, czy dzień? Zależy czego oczekujemy? Czy pierwsza podróż ma być nastawiona na poznanie wrażeń psychodelicznych, czy od razu chcemy wejść w nasz stan świadomości znacznie głębiej, do środka siebie. W ciągu dnia będziemy bardziej wrażliwi na otoczenie i to, co widzimy. Rozbudowana gama kolorów i wyostrzony zmysł wzroku będzie miał na czym skupić uwagę. Noc jest o tyle ciekawsza, że daje odpocząć naszym oczom, uruchamiając przy tym zupełnie inne doznania. Przy zamkniętych powiekach pojawiają się wizje naszego umysłu, które z pewnością są atrakcyjne. Jednak po spożyciu psychodelików nawet kwiatek na parapecie może wzbudzić w nas do tej pory niewyobrażalne zainteresowanie. 

Z kim podróżować? Czyli znajdź tripsittera.

Kolejny puzzel naszej układanki pt. „setting”. Tripsitter lub tylko sitter to osoba siedząca z nami podczas doświadczenia psychodelicznego. Dba ona o nasze bezpieczeństwo i w razie potrzeby będzie nas wspierać. Musi to być osoba, którą dobrze znasz, przy której nie będziesz się wstydzić choćby wylewanych łez, przy której czujesz się komfortowo. Jednocześnie powinien to być ktoś, kto miał już za sobą doświadczenia zażywania psychodelików. Podczas podróży może towarzyszyć nam strach, lęk, lub inny dyskomfort fizyczny, a nawet nudności. Dobry tripsitter będzie w stanie opanować sytuację, pokieruje nas, abyśmy się uspokoili i wrócili z podróży usatysfakcjonowani. Tripsitter, który nigdy nie próbował psychodelików, może narobić więcej kłopotu niż pożytku. Sam może się wystraszyć i wystraszyć nas jeszcze bardziej. Jeśli jednak zaryzykujesz i chcesz, aby była to osoba bez doświadczenia, warto żeby odpowiednio się wyedukowała. Polecamy jej Przewodnik psychodelicznego podróżnika, w którym znajdzie sporo wskazówek, jak zaopiekować się kosmonautą. 

Dodatki: muzyka.

Na ten temat już trochę pisaliśmy tutaj, możesz skorzystać z naszej playlisty lub też sprawdzić, czego słuchają pacjenci Imperial Collage w Londynie podczas badań nad terapeutycznymi właściwościami psychodelików. Muzyka może zdziałać cuda i wprowadzić nas na wyżyny uniesień. Możemy ją widzieć, smakować i czuć. 

Czego nie robić na tripie?

Najważniejsza kwestia to nie zażywaj psychodelików pod presją znajomych- musisz być ABSOLUTNIE pewny, że tego chcesz. Nie namawiaj do tego innych. Nie zażywaj psychodelików w hałasie, w centrum miasta, wśród tłumu. Nie narażaj się na nieprzewidziane sytuacje. Najlepiej robić to jeden na jeden z tripsitterem. Nie pij alkoholu i nie zażywaj środków odurzających podczas ceremoni. Grzyby psylocybinowe są ostatnie na liście klasyfikacji szkodliwości substancji psychoaktywnych, ale w połączeniu z narkotykami mogą wyrządzić wiele złego. Nie objadaj się przed ceremonią, zalecana jest dieta lekkostrawna, a kilka godzin przed konsumpcją grzybów w ogóle nie jedz, tylko pij wodę. 

Set & setting- podsumowanie.

Przestraszyłam? To dobrze, ale uwierz mi lepiej się bać i mile zaskoczyć niż odwrotnie. Jeśli ktoś chce przyjąć psychodeliki rekreacyjnie, oczekuje tylko odlotu, chce się odprężyć, raczej tego nie dostanie. Prawdopodobnie otrzyma sygnał od swojej podświadomości, którego by nie chciał, który może go bardzo przerazić. Jeśli jednak jesteś świadomym przyszłym podróżnikiem i zadbasz o wszystkie sfery set & setting- dotkniesz mistycznych doświadczeń, a grzyby psylocybinowe zostaną z Tobą na dłużej, może będzie to pojedynczy epizod, może długotrwały proces, ale nic już nie będzie takie same.

Tekst powstał w oparciu o subiektywną opinię autora, w żadnym razie nie zachęca do stosowania środków psychoaktywnych.

 Treści na stronie psychodelicroom.pl mają charakter edukacyjny, badawczy, są wyrażeniem wielu opinii, do których należy zachować rezerwę. Nie zachęcamy, a wręcz odradzamy stosowanie jakichkolwiek środków wpływających na świadomość, wszystkie te środki mogą zarówno leczyć jak i bardzo szkodzić. W szczególności odradzamy hodowania grzybów z growkitów w krajach, w których jest to nielegalne – min. w Polsce – ponieważ wiąże się to z odpowiedzialnością karną. Zakupione u nas growkity zalecamy zutylizować po 72 godzinach od chwili ich otrzymania.

Asia
Asia
Artykuły: 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *