Łysiczka Lancetowata – komplet informacji

Czym jest łysiczka lancetowata?

Psilocybe semilanceata, powszechnie znany jako czapka wolności, jest gatunkiem grzyba, który wytwarza psychoaktywne związki psilocybinę psylocynę i baeocystynę. Jest to zarówno jeden z najszerzej rozpowszechnionych grzybów psilocybinowych w naturze, jak i jeden z najsilniejszych.

fot. Marek Prokes

Jak wygląda łysiczka lancetowata?

Grzyby mają charakterystyczną czapkę w kształcie stożka do dzwonu, o średnicy do 2,5 cm (1 cal), z małym występem przypominającym smoczek na górze. Są od żółtego do brązowego, pokryte promienistymi rowkami, gdy są wilgotne, i blakną do jaśniejszego koloru w miarę dojrzewania. Ich trzonki są zwykle smukłe i długie, w tym samym kolorze lub nieco jaśniejsze niż czapka. Skrzela do trzonu są przyczepione (wąsko) i początkowo mają kremowy kolor, zanim w miarę dojrzewania zarodników zabarwiają się na fioletowo do czerni. Zarodniki mają masę ciemnofioletowo-brązową, mają kształt elipsoidalny i mierzą 10,5-15 na 6,5-8,5 mikrometrów.

Gdzie rośnie łysiczka, mapa i miejsca

Grzyb rośnie na siedliskach trawiastych, zwłaszcza wilgotniejszych. Ale w przeciwieństwie do P. cubensis (czyli takich, które znajdziesz w Growkit Golden Teacher), grzyb nie rośnie bezpośrednio na odchodach; jest to raczej gatunek saprobiczny, który żywi się rozkładającymi się korzeniami traw.

Lokalizacje Łysiczki 2023

Jest szeroko rozpowszechniony w umiarkowanych obszarach półkuli północnej, szczególnie w Europie, i sporadycznie zgłaszany również w umiarkowanych obszarach półkuli południowej. Najwcześniejsza wiarygodna historia zatrucia P. semilanceata sięga 1799 roku w Londynie, a w latach 1960 grzyb był pierwszym gatunkiem europejskim, który potwierdzono, że zawiera psilocybinę. W Polsce można na nią trafić w Bieszczadach, na Podlasiu i mazurach.

Psilocybe semilanceata owocnikuje samotnie lub w grupach na bogatej i kwaśnej glebie, zazwyczaj na użytkach zielonych, takich jak łąki, pastwiska lub trawniki. Często występuje na pastwiskach nawożonych owczym lub krowim łajnem, chociaż zazwyczaj nie rośnie bezpośrednio na łajnie.

Legalność łysiczki

Posiadanie lub sprzedaż grzybów psilocybinowych jest w wielu krajach w tym w Polsce nielegalne. Dlatego odradzamy posiadanie a tym bardziej korzystanie z Łysiczki Lancetowatej. 


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

Działanie Łysiczki Lancetowatej

We wczesnych latach sześćdziesiątych szwajcarski naukowiec Albert Hofmann – znany z syntezy psychodelicznego leku LSD – przeanalizował chemicznie owocniki P. semilanceata zebrane w Szwajcarii i Francji przez botanika Rogera Heima. Stosując technikę chromatografii bibułowej, Hofmann potwierdził obecność 0,25% (wagowo) psilocybiny w wysuszonych próbkach. Ich publikacja z 1963 roku była pierwszym raportem psilocybiny w europejskim gatunku grzyba; wcześniej była znana tylko u gatunków Psilocybe pochodzących z Meksyku, Azji i Ameryki Północnej. Odkrycie to zostało potwierdzone pod koniec lat 60. na okazach ze Szkocji i Anglii,Czechosłowacji (1973),Niemiec (1977),Norwegii (1978), oraz Belgii i Finlandii ( 1984). W 1965, sądowa charakterystyka grzybów zawierających psilocybinę skonfiskowanych studentom college’u w Kolumbii Brytyjskiej zidentyfikowała P. semilanceata —pierwszy odnotowany przypadek celowego rekreacyjnego użycia grzyba w Kanadzie. Obecność analogu psilocybiny, baeocystyny, została potwierdzona w 1977. Kilka badań opublikowanych od tego czasu wspiera pogląd, że zmienność zawartości psilocybiny w P. semilanceata jest niska, niezależnie od kraju pochodzenia.

Ryzyko związane z Łysiczką Lancetowatą

Jednym z niebezpieczeństw związanych z próbą skonsumowania grzybów halucynogennych lub innych dzikich grzybów, zwłaszcza dla początkujących łowców grzybów, jest możliwość błędnej identyfikacji z gatunkami toksycznymi. W jednym z odnotowanych przypadków, skądinąd zdrowy młody Austriak pomylił trującego Cortinarius rubellus z P. semilanceata. W rezultacie cierpiał na schyłkową niewydolność nerek i wymagał przeszczepu nerki. W innym przypadku u młodego mężczyzny wystąpiły nieprawidłowości serca podobne do tych obserwowanych w kardiomiopatii Takotsubo, charakteryzujące się nagłym przejściowym osłabieniem mięśnia sercowego. Test oparty na reakcji łańcuchowej polimerazy w celu identyfikacji P. semilanceata został ogłoszony przez polskich naukowców w 2007 roku. Trujące gatunki Psathyrella można łatwo błędnie zidentyfikować jako czapki wolności.

  Treści na stronie psychodelicroom.pl mają charakter edukacyjny, badawczy, są wyrażeniem wielu opinii, do których należy zachować rezerwę. Nie zachęcamy, a wręcz odradzamy stosowanie jakichkolwiek środków wpływających na świadomość, wszystkie te środki mogą zarówno leczyć jak i bardzo szkodzić. W szczególności odradzamy hodowania grzybów z growkitów w krajach, w których jest to nielegalne – min. w Polsce – ponieważ wiąże się to z odpowiedzialnością karną. Zakupione u nas growkity zalecamy zutylizować po 72 godzinach od chwili ich otrzymania.

Źródła:

https://wylecz.to/ziola/lysiczka-lancetowata-wlasciwosci-wystepowanie-dzialanie/

https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/grzyby/lysiczka-lancetowata-z-czym-mozna-pomylic-wystepowanie-w-polsce/l218hkx

https://narkopedia.org/%C5%81ysiczka_lancetowata

https://www.medianauka.pl/lysiczka-lancetowata

https://portal.abczdrowie.pl/lysiczka-lancetowata

Asia
Asia
Artykuły: 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *