Jak i kiedy zrywać Magiczne Grzyby

Na forach internetowych często pojawia się pytanie o to, jaki moment jest dobry na zrywanie grzybów. Użytkownicy wklejają zdjęcia pytając czy owocniki grzyba, w tym czy innym stanie są gotowe na zbiory. Nierzadko można trafić również na pytanie dot. wpływu metody zbierania grzybów na ich moc. Spotkaliśmy się nawet ze stwierdzeniem, że moment zbioru nie ma wpływu na moc… nic bardziej mylnego. 

Z grzybami jest jak z wieloma innymi dziedzinami, aby z relacji z grzybem na etapie hodowania mieć jak najwięcej korzyści trzeba dać trochę od siebie, zdobyć wiedzę i zrozumieć proces od samego jego początku 🙂

kiedy zrywać Magiczne Grzyby

Cykl życia Magicznego Grzyba

Grzyb psylocybinowy taki jak ten z Growkitu Golden Teacher czy Mazatapec, jak wiele innych z jego gatunku… ma swój cykl życia, jego zrozumienie pomoże Tobie wskazać odpowiedni moment na zbiory

Wspomniany życiowy grzyba można podzielić na pięć etapów.

  • Zarodniki
  • Strzępki
  • Grzybnia
  • Węzeł strzępkowy
  • Grzyb

Ale najpierw, czym w ogóle jest grzyb?

To stworzenie nie do końca roślinne, nie do końca zwierzęce – grzyby należą do królestwa grzybów. Który dla porównania jest bliżej spokrewniony ze zwięrzątami niż z roślinami! 

A grzybowy owocnik, który przychodzi nam na myśl, gdy myślimy o grzybach- to maleńka część większego cyklu.

kiedy zrywać Magiczne Grzyby

W przypadku uprawy grzybów psylocybinowych, cykl życia interesuje nas od momentu, w którym powstaje grzybnia.

Grzybnia

Grzybnia to wegetatywna część grzyba, która rozkłada materię organiczną (w naszym przypadku jest to tzw. „ciastko” growkitu, przygotowane w warunkach laboratoryjnych) i wchłania składniki odżywcze z gleby. To właśnie grzybnię możecie kupić w naszych growkitach

Węzeł strzępkowy

Pierwszym znakiem widocznym na gołe oko jest węzeł strzępkowy. To wtedy grzybnia łączy się w całość, tworząc węzeł blisko powierzchni gleby, który wkrótce rozwinie się w piny (małe grzybki).

Te piny są widoczne gołym okiem.                                               


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

Grzyb

W swojej ostatecznej formie składa się z kapelusza ze skrzelami, nóżki i oczywiście nici grzybni u podstawy.

I tak jak w przypadku większości rzeczy w naturze, cała historia jest pisana po raz kolejny: zarodniki uwalniają się ze skrzeli grzyba, szukając odpowiedniego miejsca do wylądowania, kiełkują, wyrastają strzępki, tworzą grzybnię, kondensują się w węzeł strzępek i tworzą jeszcze jednego grzyba.

Mowa o cyklu jest istotna, jeśli rozmawiamy o tym kiedy zrywać magiczne grzyby, ponieważ musimy wiedzieć, że nasi mali zawodnicy istnieją tylko po to, aby stworzyć zarodniki, do tego momentu grzyby mają najwięcej energii witalnej i psylocybiny.

To by było na tyle jeśli chodzi o wiedzę ogólną, która jest nam potrzebna do odpowiedniej pracy z hodowlą grzybów psylocybinowych.
Jeśli jednak temat grzybów jako takich, jako zjawiska zainteresował Cię, warto zapoznać się ze wspaniałą książką „Tajemnicze Życie Grzybów” Roberta Hofrichtera.

Opis wydawnictwa:

„Nie są roślinami ani zwierzętami, najczęściej żyją w ukryciu. A jednak bez grzybów nie byłoby naszych lasów, klimatu, a może i w ogóle życia na Ziemi, takiego jakie znamy dzisiaj. Grzyby są panami świata, mają niezwykłe cechy, nawiązują zaskakujące sojusze, są pełne nierozwiązanych zagadek. Robert Hofrichter otwiera nam oczy na niewidzialny ekologiczny wszechświat, który rozciąga się pod naszymi stopami  – i nie tylko tam! Książka nie jest leksykonem ani atlasem grzybów. Nie chodzi w niej o porady, jak zbierać i przyrządzać te – niekiedy smaczne, niekiedy podstępne – skarby lasów. Ma raczej na celu wprawić w zdumienie czytelników tym nieznanym kosmosem i jego fascynującymi zależnościami.

Wybierzmy się więc na ekscytującą wędrówkę przez tajemniczy świat grzybów. Spotkamy w nim prawdziwych arystokratów i przebiegłych oszustów, pomocne sieci i oszałamiających mistrzów przemiany. Przede wszystkim jednak dowiemy się sporo o kontekście życia, o świecie pełnym symbiozy, partnerstwa i pomocnego wsparcia.
Pozwólmy się oczarować!”

Wspomniana książka jest dostępna w wersji papierowej jak i w formie audiobooka.

kiedy zrywać Magiczne Grzyby

Kiedy zbierać Magiczne Grzyby

Ale jak rozpoznać ten decydujący moment na zbieranie grzybów? Obserwacja błony grzybów jest konieczna, aby być pewnym, kiedy jest odpowiedni moment magiczne grzyby bez względu na to z jaką odmianą mamy do czynienia (Golden Teacher, Ecuadorian czy Mazatapec). Jednakowoż jest jednak ogólna zasada – lepiej za wcześnie niż za późno.

Zbieranie grzybów psylocybinowych w odpowiednim czasie

Właściwe wyczucie czasu na zbieranie magicznych grzybów ma kluczowe znaczenie dla maksymalizacji przyszłych rzutów i maksymalnego wykorzystania „ciastka” z grzybnią, które mamy. Wybór, kiedy zbierać grzyby, sprowadza się do obserwowania zasłony, cienkiej błony na spodzie kapelusza, która utrzymuje zarodniki w grzybie. 

Kiedy grzyb dojrzeje, ta zasłona pęka, a zarodniki są uwalniane, gotowe do wzrostu kolejnych pokoleń grzybów. W sytuacji w której przeoczymy odpowiedni moment i zarodniki wysypią się z kapelusza, nasza grzybnia będzie produkować o wiele mniej nowych pinów i gotowych grzybów w konsekwencji

Kolejna przyczyna dla której warto pilnować odpowiedniego momentu na zbiory jest fakt – zgody z tym co pisaliśmy wcześniej – że po wyrzuceniu zarodników grzyb kończy swój cykl, traci witalność, nie zwiększa się produkcja psylocybiny na której nam zależy. Grzyb może jeszcze rosnąć, ale z perspektywy intencji, z którą te grzyby hodujemy jest to bezcelowe. Grzyb będzie rósł, jednak poziom psylocybiny pozostanie ten sam. Niestety, wielkość grzyba nie świadczy o jego mocy, może być odwrotnie. Lepiej żeby takie duże okazy nie „zjadały” naszej grzybni bo jak to mówią, „cała para pójdzie w gwizdek”. 

Kiedy zrywać Magiczne Grzyby – Jaki czas jest odpowiedni?

Właściwy czas na zbieranie grzybów jest tuż przed rozdarciem zasłony. 

Wspomniana zasłona zwana też błoną, znajduje się na dolnej części kapelusza i zakrywa skrzela. 

Czasem nawet w pojedynczym rzucie może pojawić się dość duża rozpiętość między ostatecznymi rozmiarami poszczególnych grzybów. Ostatecznie błędne jest założenie, że tylko dlatego, że niektóre są dość spore, wszystkie inne urosną do rozmiarów podobnych, gdy już osiągną swoją formę ostateczną. Każdy grzyb to osobna historia i nie należy ich mierzyć tą samą miarą, jak z ludźmi 😉

kiedy zrywać Magiczne Grzyby? Ważne jest aby zacząć zbiory, gdy błonki (zwane też zasłonami) mają jasną barwę. Odpowiedni moment to taki w którym zaczynają one ciemnieć.

Jak rozpoznać że już jest za późno?

To kiedyś musi się zdarzyć, bo jak wiadomo, najlepiej uczymy się na błędach. Dobrze jest wiedzieć kiedy błąd popełniliśmy, jak to rozpoznać? Kiedy zrywać Magiczne Grzyby?

Po rozerwaniu zasłony, ta opadnie z łodygi i oddzieli się od dolnej części kapelusza, odsłaniając jednocześnie skrzela. Na początku do oderwania może do chodzić fragmentarycznie, jednak reszta w krótkim czasie rozerwie się dalej. Błona która opadała poczernieje, ciemnieć zacznie zaraz reszta grzyba.

Tutaj zmierzamy do końca przygody. Ponieważ w tej chwili grzyb zaczyna umierać, gdyż spełnił swoje zadanie. Będzie dalej ciemnieć, opadać i ostatecznie popęka. Taki grzyb u podstawy będzie miał mnóstwo zarodników. Warunki jednak w których one teraz się znajdują nie sprzyjają rozrostowi, niestety jedynym efektem będzie skromny następny rzut lub zupełny brak nowych owocników. W jaki sposób należy zbierać grzyby psylocybinowe?

Jak należy zbierać grzyby psylocybinowe?

W skrócie ujmując, należy to robić ostrożnie. W taki sam sposób, jak zbieramy normalne grzyby w lesie. Należy zadbać o grzybnię nie szarpiąc ich, delikatnie wykręcając. W przypadku takich wrażliwych grzybów jak te, które można wyhodować z naszych growkitów, warto jest zadbać o higienę miejsca zbioru, zdezynfekować ręce aby nie „zarazić” grzybni, ponieważ ma ona dla nas rodzić następne rzuty.

Asia
Asia
Artykuły: 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *