Psylocybina w leczeniu paliatywnym

Psylocybina w leczeniu paliatywnym to kolejna dziedzina medycyny, w której psychodeliki zaczynają skłaniać naukowców do większej refleksji nad tymi substancjami. Opieka paliatywna to już ostatni przystanek przed śmiercią, to moment, w którym już wiemy, że żadne leki nie pomogą, a koniec jest już nieuchronny. Niestety pacjenci na oddziałach paliatywnych często są marginalizowani. Zazwyczaj wynika to z braku zasobów służby zdrowia. Ludzie tam umierają z powodu chorób, bólu, ale umierają też z powodu samotności, w głębokiej depresji i przerażeniu. Ale czy musi tak być? Czy jest na to jakiś sposób?

psylocybina leczenie paliatywne

zdjęcie Freepik

Co to jest opieka paliatywna?

Opieka paliatywna to sposób, w jaki pomaga się osobom nieuleczalnie chorym złagodzić ich ból, poprawić komfort życia na ile jest to możliwe. Zespół opieki paliatywnej składa się z lekarzy, pielęgniarek, psychologów, psychiatrów, wolontariuszy, fizjoterapeutów, czasem nawet z osób duchownych. Wyleczenie pacjenta nie jest już możliwe, ale możliwa jest próba przedłużenia jego życia niwelując objawy choroby i uśnieżając cierpienie. 

Chodzi o to by zmniejszyć dolegliwości fizyczne, ułatwić oddychanie, a także złagodzić stany depresyjne i lękowe, zapewnić wsparcie duchowe i na poziomie emocji, aby godnie i w spokoju mógł przeżyć swoją śmierć. W skrócie jest to opieka nad człowiekiem, który jest u kresu życia. Według statystyk opieka paliatywna w domu trwa około 3 miesięcy. Niestety nie każdy ma możliwość doczekać takiej opieki, bo w służbie zdrowia są oczywiście limity pacjentów.

Psylocybina w leczeniu paliatywnym

Psylocybina jest naturalnie występującą  substancją w grzybach psylocybinowych – są to potocznie zwane magiczne grzybki. Były stosowane w celach zdrowotnych i rytuałach religijnych od tysięcy lat przez wiele starożytnych kultur, np. Majów i Azteców, występują na całym globie, w różnych odmianach. Stosowane są do tej pory przez rdzennych mieszkańców w obrzędach religijnych. Psylocybina jest substancją psychoaktywną, która poza odczuciami halucynogennymi, powoduje tworzenie nowych połączeń neuronowych.

Niektórzy porównują jej działanie do leków przeciwdepresyjnych SSRI, jednak potencjał psylocybiny jest o wiele większy niż SSRI – więcej o tym przeczytasz temacie Psychodeliki w leczeniu depresji. Stosowanie psylocybiny wpływa na neuroplastyczność mózgu, a co za tym idzie zwiększa ilość połączeń nerwowych, które prowadzą do poprawy nastroju, zmieniają perspektywę myślenia, współtworzą pewnego rodzaju ewolucję przekonań w naszym umyśle.

Historia badań nad psychodelikami w medycynie paliatywnej

Psychodeliki, w tym magiczne grzyby psylocybinowe towarzyszyły człowiekowi jako medycyna roślin praktycznie od zawsze, jednak w obecnej kulturze trwają od całkiem niedawna. Pojawienie się LSD w latach pięćdziesiątych XX wieku było nadzieją dla wielu dziedzin nauk medycznych. Substancja ta powstała w firmie farmaceutycznej Sandoz i początkowo miała pomóc w chorobach układu oddechowego.  LSD zostało zsyntezowane z grzybów pasożytniczy obecnych w sporyszu. Jego potencjał i szerokie spektrum zastosowania w neurologii i psychiatrii zaskoczył samego twórcę – Alberta Hofmanna.

Badania na LSD trwały, dając sporo nadziei. Wśród osób, które zainteresowały się jego niezwykłymi właściwościami był psychiatra Humphry Osmond, który testował LSD w Mental Hospital w Weyburn oraz pisarz Aldous Huxley, który eksperymentował substancje psychodeliczne na sobie. Obaj panowie wymieniali korespondencje, opisując szczegółowo stany po spożyciu psychodelików. Jednym z przypadków, który opisał Huxley była choroba żony, która cierpiała na nieuleczalnego raka. Pisarz zaobserwował, że podając jej LSD przejście przez śmierć było mentalnie dla niej łatwiejsze i spokojniejsze. Jako świadek tej choroby i tego, jak jej stan zmienił się po podaniu psychodeliku, postanowił, że jego śmierć też ma tak wyglądać.

Niestety w latach siedemdziesiątych badania nad psychodelikami zostały dość drastycznie przerwane z powodów politycznych i sprowadzone do podziemi. Niektórzy naukowcy próbowali testować substancje psychodeliczne, jak psylocybina i lsd, ale ich badania były prowadzone na mikro skalę.

Dopiero na początku XX wieku wznowiono temat oficjalnie i zaoferowano nowe spojrzenie na skuteczność stosowania psylocybiny, jak leku na problemy psycho – emocjonalne, ból, lęk i niepokój towarzyszący w chorobach nieuleczalnych. Rok 2018 przyniósł nowe spojrzenie na temat pracy z osobami śmiertelnie chorymi.

Członkini Amerykańskiej Akademii Hospicjów i Medycyny Paliatywnej oznajmiła: „Biorąc pod uwagę rozpowszechnienie uporczywego cierpienia i rosnącą akceptację przyspieszonej przez lekarza śmierci jako reakcji medycznej. Nadszedł czas, aby ponownie przyjrzeć się uzasadnionemu terapeutycznie zastosowaniu psychodelików” – dając tym samym nadziej chorym, ich rodzinom i naukowcom, którzy legalnie będą mogli wrócić do badań.

 Ból psycho – emocjonalny i ból totalny

„Ból totalny” – pojęcie wprowadzone przez założycielkę hospicjum Dame Cicely Saunders. Totalny ból to zakres cierpienia fizycznego, emocjonalnego, społecznego, a także duchowego, który jest integralną częścią człowieka w jego terminalnym stadium. Celem opieki paliatywnej jest świadczyć usługi, które niwelują to cierpienie. 

Leczenie bólu przewlekłego psylocybiną

Psylocybina jest w stanie pomóc w niwelowaniu bólu przewlekłego, ponieważ szlaki nocyceptywne-modulujące zachodzą w receptorach 5HT2a i wzmacniają neuroplastyczność. Więcej o tych badaniach można poczytać w artykule dr Thomasa Flagana z 2018 roku, gdzie naukowiec przedstawia przeciwzapalne działania substancji psychodelicznych. Ponadto są również dowody na pozytywne efekty leczenia urazów mózgu, ponieważ prowadzą do neurogenezy hipokampa. Psylocybina podana w umiarkowanej dawce, ale także mikrodawkowanie psylocybiną może dawać efekt wyleczenia z bólu przewlekłego. Dalsze badani nad złożonością bólu są jednak niezbędne. 


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

Zastosowanie psylocybiny w opiece paliatywnej

Dlaczego psylocybina w leczeniu paliatywnym działa? Otóż odnowiona perspektywa myślenia związana z tworzeniem nowych połączeń nerwowych ma możliwość uleczenia niepokojących wzorców psychoneurologicznych, czyli np. może uspokoić nawracające i nadmierne myśli o śmierci, stracie, tragedii, niskie poczucie własnej wartości, a także niwelować przeczulicę bólową, czy ból totalny.

Według udokumentowanych badań zakres doświadczeń i zmian zachodzących u pacjenta zależny jest od dawki, indywidualnych predyspozycji metabolicznych pacjenta oraz czynników takich jak „nastawienie”, które określi się mianem intencji, z którą człowiek podchodzi do podjęcia działania leczenia psylocybiną. Efekt po podaniu utrzymuje się od miesiąca do kilku miesięcy.

Dr Gabrelle Agin-Liebes mierzyła trwałość efektów po zastosowaniu psychodeliku, a wyniki wskazywały, że 70-100 % pacjentów doznało pozytywnych zmian w życiu, depresja i stany lękowe zmniejszyły się u 60-80 % badanych, a ich stan utrzymywał się do 6,5 miesiąca po podaniu psylocybiny. Podsumowując eksperyment, stwierdzono, że psylocybina nawet w niewielkich dawkach miała skutkować trwałym pozytywnym efektem.

Podsumowanie

Psylocybina w leczeniu paliatywnym redukuje cierpienie egzystencjonalne i daje możliwość „przekodowanie” myśli pacjenta, ewoluując od cierpienia wewnętrznego poprzez elastyczność poznawczą, kreatywne myślenie, aż do uzyskania wyższej jakości życia. Niestety legalność psylocybiny, którą zawierają grzyby psylocybinowe – magiczne grzyby, daje dużo do życzenia.

W USA i Australii pacjenci mogą już legalnie poddać się leczeniu psychodelikami, w Polsce i wielu innych krajach jest to nadal nie zgodne z prawem. Ku pokrzepieniu serc, coraz więcej ośrodków badawczych skłania się do badań z udziałem psychodelików, a wyniki są obiecujące. Pozostaje tylko liczyć na to, że psylocybina podzieli los medycznej marihuany, która po wielu rzetelny badaniach została dopuszczona do świata medycy i pomaga ludziom.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej lub pokazać temat swoim bliskim w bardziej dostępny sposób obejrzyj serial dokumentalny na Netfixie „Jak zmienić swój umysł”– jest to opowieść w 5 odcinkach o kilku substancjach, w tym psylocybiny i LSD, które przedstawiają autentycznych ludzi i ich zmagania z chorobą, oraz o tym, jak ich życie i podejście do choroby zmieniło się po zastosowaniu substancji psychodelicznych. Więcej o rzetelnych badaniach pod tym linkiem.

Przypisy:

https://www.zwrotnikraka.pl/opieka-konca-zycia-na-czym-polega/

https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/422-opieka-paliatywna-co-to-dla-kogo-opieka-paliatywna-w-domu

https://psychedelic.support/resources/psychedelics-for-palliative-care-or-life-threatening-illness/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10106897/

Asia
Asia
Artykuły: 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *