Breathwork – doświadczenie psychodeliczne przez oddech

Brzmi dość abstrakcyjnie, ale to fakt. Breathwork to metoda pracy z oddechem, która wywołuje doświadczenie zbliżone do tego po zażyciu substancji psychoaktywnych. Oddychanie może dokonać przekształcenia świadomości i otworzyć dostęp do samoleczenia. W ostatnich latach powstało wiele szkół oddechu, ale ich źródłem jest starożytna pranajama. Technika ta ma swój początek w Indiach i jest praktyką pozytywnie wpływającą na umysł i ciało. Czy oddech możem być transformującym doświadczeniem? Czy może doprowadzić do odmiennego stanu świadomości?

Co daje praca z oddechem?

Kontrolowanie oddechu to część jogi. Jego zrytmizowanie, spowolnienie ma na celu polepszenia samopoczucia, a także wniknięcie do świadomości. „Prana”, czyli energia życiowa, a „yama” – rozszerzenie. Świadomy oddech w zależności od potrzeb, jest w stanie uspokoić lub zmobilizować nasz umysł. Regularna praktyka pranajamy z pewnością obniży poziom stresu w naszym życiu, obniży nadciśnienie, złagodzi depresję i lęki. Pozytywnie wpłynie na jakość snu i wzmocni naszą silną wolę. Ale to dopiero początek…

Co ma wspólnego LSD z oddechem?

Kiedy Albert Hofmann wynalazł kwas LSD, jego właściwości były wykorzystywane w psychiatrii. LSD było lekiem pomagającym na różnorakie zaburzenia umysłowe. Rozdysponowano go po całym świecie w ośrodkach badawczych, instytutach naukowych, uczelniach i szpitalach. Psychiatrzy chętnie włączali go do swoich badań, a wyniki pacjentów były obiecujące, a wręcz przełomowe. Jednym z lekarzy, którzy widzieli w LSD ogromny potencjał był Stanisław Grof. Swoje badania zaczął jeszcze Pradze w Instytucie Psychiatrii. Jego kariera związana z tematem bardzo szybko się rozwinęła i przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował eksperymenty w Johns Hopkins University School of Medicine, a później Instytutu Esalen w Big Sur w Kalifornii.

Niestety zniesienie legalnego używania LSD na początku lat 70 przerwało entuzjazm naukowców i lekarzy. Grof się jednak nie poddał, wraz z żoną Christiną opracował nową metodę pracy z umysłem. Zmuszony wyeliminować psychodeliki, wprowadził do terapii oddech – breathwork. Jego metoda nazywana oddychaniem holotropowym łączyła technikę przyspieszonego oddechu, sugestywną muzykę, pracę z ciałem i rysowanie mandali. Ta kompilacja, która wyzwalała odmienne stany świadomości (psychodeliczne) pozwoliła mu kontynuować leczenie pacjentów.

Stanisław Grof jest jednym z twórców psychologii transpersonalnej. W ogromnej skali przyczynił się do badań z wykorzystaniem odmiennych stanów świadomości do celów psychologicznego uzdrawiania. Pozostawił po sobie niezwykłą spuściznę i inspirację do pracy nad ludzkim umysłem.

Metody pracy z oddechem

Breathwork to dowolna forma kontrolowanej praktyki oddechowej. Większość metod opiera się na zwiększonym dotlenieniu organizmu, co z kolei może prowadzić do zmiany percepcji. Korzyści płynące z pracy z oddechem to poprawa poziomu energii życiowej, leczenie traum i lęków, pogodzenie się z dramatyczną przeszłością, wyleczenie z uzależnień, poprawa własnej wartości, czy nawet przeżycie transcendencyjne. Lama Rinpocze Tulku Thubten tak mówił o jednej z technik oddechowych „Mają moc prowadzenia człowieka do bezpośredniego doświadczenia wyzwolenia na wielu poziomach. Można to nazwać skrótem do oświecenia”.

Oddychanie holotropowe

Swoją nazwę wywodzi od greckich słów holos , które oznacza „całość” i trepein , co oznacza „poruszanie się w kierunku”. Ta technika została opracowana przez wyżej wymienionego Stanisława Grofa. Metoda wykorzystuje znane zjawisko hiperwentylacji. Większa ilość tlenu we krwi zmienia jej skład chemiczny i wpływa na pracę mózgu, prowadząc do odmiennych stanów świadomości. Praktyka odbywa się w grupie, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu osób. Uczestnicy dobierają się w pary i wchodzą w role „oddychającego” i „opiekunującego się”. Sesja „oddychającego” trwa 3 godziny, „opiekujący” w tym czasie towarzyszy mu podczas procesu. Jego zadaniem jest podanie wody, poprawienie poduszki, podanie koca, obserwacja i ewentualnie wezwanie facylitatora w razie potrzeby. Po tym czasie następuje zamiana, „opiekujący” staje się „oddychającym”. Całość nadzoruje wykfalifikowany facylitator, czyli osoba przeszkolona w terapii oddechowej. Facylitator swoją pracę zaczyna jeszcze przed sesją oddechową, prowadzi wstępne ćwiczenie. Podczas sesji dba o bezpieczeństwo uczestników, a po procesie trzyma przestrzeń w czasie dyskusji. Sesja oddechowa odbywa się w zaciemnionym pomieszczeniu, osoba „oddychająca” leży na macie mając zamknięte oczy i zaczyna oddychać bardzo głęboko i szybko, dokonując hiperwentylacji. Proces uzupełnia głośna muzyka, rytmiczna, wypełniona emocjami. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego uczestnicy mają być w parach i po co wchodzą w rolę „opiekującego”, to odpowiem Ci z własnego doświadczenia – bycie cichym świadkiem czyjegoś procesu, może być większą lekcją niż własny proces oddechowy. Ale żeby w pełni to zrozumieć, warto wypróbować tę technikę. Z ręką na sercu mogę polecić Tomka Kwiecińskiego, który skończył szkołę Grofa i organizuje warsztaty na całym świecie.

Oddychanie Elemental Rhythm

Breathwork w tej metodzie może nie jest jeszcze bardzo popularny w Europie, ale umieszczam go na drugim miejscu, ponieważ jest mi najbliższy. Od tego zaczęłam swoją przygodę z oddychaniem, Elemental dał mi najwięcej wglądów. Gdy poznałam możliwości jakie daje oddech, wypróbowałam wiele innych technik, byłam bardzo ciekawa tematu. Ostatecznie wróciłam do źródła, czyli właśnie do Elemental Rhythm. Finalnie postanowiłam zrobić kurs facylitatora i dzielić się z innymi, tym co sama dostałam. Metoda łączy w sobie kilka technik: pranajamę, oddychanie holotropowe, oddychanie transformacyjne, oddychanie Wima Hofa, medytację, muzykę i pracę z ciałem. Ta kompilacja powoduje, że proces jest dla mnie kompletny. Warsztat rozpoczyna się od medytacji i pracy z ciałem. Następnie odbywa się sesja oddechowa prowadzona przez cztery żywioły, po niej medytacja i integracja doświadczenia. Pomysłodawcą tego breathworku jest Giovanni Bartolomeo, który założył swoją szkołę na Kostaryce. Inspirujący człowiek, który czerpiąc od swoich mentorów stworzył własną technikę, łącząc terapeutyczne formy z szamanizmem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub wziąć udział w sesji ze mną zapraszam tutaj.

Oddech Transformacyjny

Oddech Transformacyjny to breathwork, który może prowadzić do bardzo głębokich zmian w życiu człowieka. Metoda bazuje na technikach wykorzystujących energię wibracyjną, która wytwarza się przy procesie oddychania. Wdychając większe ilości tlenu o wyższych wibracjach do wcześniej zamkniętych obszarów naszego układu oddechowego, otwieramy dostęp do wzorców niższych wibracji (takich jak traumy, emocje, czy choroby fizyczne). Uniwersale prawo wibrowania mówi o tym, że jeśli spotkają się dwie rzeczy, które wibrują na różnych częstotliwościach – niższa wibracja z automatu się podnosi i dopasowuje do wyższej. Ten proces powoduje, że po sesji oddechowej czujemy się lżejsi, dostrojeni do bardziej pozytywnej energii. Możemy odczuwać spokój, spełnienie i osiągnąć wyższy poziom świadomości. W zależności od poziomu w jakim będziemy oddychać, oddech transformacyjny wpływa na nasze odczucia fizyczne, mentalne i podświadome, czy też może doprowadzić do mistycznych przeżyć.

Oddychanie Wima Hofa

Wim zasłynął jako rekordzista w eksponowaniu swojego ciała na zimno. To on zdobył Kilimandżaro w samych szorach i butach. Poprzez całkowitą kontrolę swojego ciała przez oddech, jest w stanie wytrzymać ekstremalne warunki temperatury. Inspirował się buddyjskim medytacjami i stał się „Człowiekiem lodu”, bijąc kolejne rekordy. Wim i jego uczniowie chętnie biorą udział w eksperymentach naukowcy, które potwierdzają elastyczność ludzkiego ciała zależnego od umysłu i regularnie przesuwają granice ludzkiej wytrzymałości. Co ciekawe Holender aktualnie mieszka w Polsce w Przesiece i tam ma swoje centrum edukacji.

Czym jest oddech psychodeliczny?

Podsumowując metodologię wszystkich technik, można stwierdzić, że breathwork (praca z oddechem) daje bezpieczną przestrzeń dla praktykującego, aby stawić czoła najgłębszym lękom i emocjom. To jest główny związek oddychania z psychodelikami. Jedno i drugie jest w stanie otworzyć drzwi do naszej podświadomości. Stosowanie terapeutyczne psychodelików i technik oddechowych może mieć takie same skutki. Oddychanie może doprowadzić do wizji, czy nawet fraktali, z pewnością mniej intensywnych niż na grzybach psylocybinowych, czy innych psychodelikach, ale przeżycia na poziomie emocjonalnym mogą być śmiało porównywalne. Dokonane procesy odnoszą trwałe skutki, a uleczenie traum, lęków jest tak samo możliwe, jak po zastosowaniu substancji psychoaktywnych. Czy polecam pracę z oddechem – TAK! Sama to przerobiłam i korzystam regularnie, kiedy tylko potrzebuję wglądu w siebie, mam coś do przepracowania lub po prostu czuję wewnętrzną potrzebę. Za każdym razem jest inaczej, odkrywam nowe rzeczy. I choć sama prowadzę warsztaty oddechowe, polecam Tobie sprawdzić różne techniki i poczuć, która Tobie najbardziej odpowiada. Która metoda jest najskuteczniejsza? Tak, która na Ciebie zadziała. Ważne, aby oddać się w ręce kogoś, kto ma do tego kwalifikacje i intuicyjnie poczujesz tę osobę, będzie dla Ciebie bezpieczną przystanią w procesie.


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

 Treści na stronie psychodelicroom.pl mają charakter edukacyjny, badawczy, są wyrażeniem wielu opinii, do których należy zachować rezerwę. Nie zachęcamy, a wręcz odradzamy stosowanie jakichkolwiek środków wpływających na świadomość, wszystkie te środki mogą zarówno leczyć jak i bardzo szkodzić. W szczególności odradzamy hodowania grzybów z growkitów w krajach, w których jest to nielegalne – min. w Polsce – ponieważ wiąże się to z odpowiedzialnością karną. Zakupione u nas growkity zalecamy zutylizować po 72 godzinach od chwili ich otrzymania.

Przypisy:

https://en.wikipedia.org/wiki/Stanislav_Grof

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4677109/

https://doubleblindmag.com/breathwork/

https://hub.jhu.edu/magazine/2021/fall/holotropic-breathwork-ptsd-therapy/

https://www.stangrof.com/

https://przekroj.org/swiat-ludzie/wystarczy-oddychac/

https://www.transformationalbreath.com/blog/what-is-transformational-breath

Asia
Asia
Artykuły: 124

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *