Zrozumienie swojego ciała za pomocą psychodelików

Długotrwały negatywny obraz ciała często prowadzi do depresji i lęku, a niestety dla wielu osób może prowadzić do dysmorfii ciała lub zaburzeń odżywiania. Czy psychodeliki mogą pomóc przeformułować relację z ciałem?

Psychodeliki są obiecujące dla tych, którzy zmagają się z zaburzeniami odżywiania – 9% światowej populacji według National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders .

Te stany wpływają przede wszystkim na kobiety, a teraz coraz więcej z nich ujawnia, w jaki sposób psychedeliki pomagają im wyjść z ciągłego cyklu niezadowolenia, dysmorfii ciała i towarzyszącego niepokoju, depresji i stresu. Wyjaśniają, w jaki sposób stosowanie psychedelików pomogło im rozwinąć nową relację z zaburzeniami odżywiania i poprawić obraz siebie.

Chociaż badania na dużą skalę są (obecnie) nieliczne, anegdotyczne dowody tych zmian są mocne.

Dla wielu kobiet mówienie o swojej niepewności jest nadal postrzegane jako tabu, słabość lub wstyd. Jednak znalezienie wspierającej przestrzeni do mówienia o swoich wyzwaniach, plus angażowanie się w ucieleśnione doświadczenia – w tym sesje psychodeliczne – może zaoferować bramę do uzdrowienia. Prace obejmują również prowadzenie praktyk ucieleśniania poprzez jogę i świadomy taniec. Pomagając kobietom mówić o ich zmaganiach i nawiązywać kontakt z ich ciałami, stara się przełamać te piętno.

photo. Freepik

Zrozumienie negatywnego obrazu ciała

Aby lepiej zrozumieć te warunki, musimy najpierw zrozumieć obraz ciała. Dla większości kobiet nie jest to tak proste, jak lubienie lub nielubienie własnego ciała. Obraz ciała jest złożony i może obejmować kombinację naszych uczuć, przekonań i postrzegania tego, jak nasze ciało wygląda dla nas i innych, zrozumienia tego, co może zrobić, oraz jego szacunkowej wielkości.

Problemy z obrazem ciała mogą zacząć się już w wieku 5 lat . Zmiany w naszej sylwetce zapoczątkowane okresem dojrzewania mogą pogłębić nasze niezadowolenie. Kultura ma również ogromny wpływ na sposób, w jaki postrzegamy siebie. Sposób, w jaki społeczeństwo postrzega płeć, kolor skóry i włosów oraz niezliczone inne rzeczy, może również wpływać na sposób myślenia i odczucia danej osoby na temat swojego wyglądu fizycznego.

Potencjał psychodelików w budowaniu pozytywnego obrazu ciała
Zaburzenia odżywiania są notorycznie trudne do leczenia w porównaniu z innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego. Tradycyjne metody leczenia , takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT) , mają wskaźnik remisji około 45%, wskaźnik nawrotów około 30% w ciągu jednego roku i mogą być trudne do naśladowania. Teraz niektórzy eksperci i badacze rozważają terapię psychodeliczną jako alternatywę i analizują potencjalne korzyści z tej terapii.

Dotychczasowe badania


Ketamina, ayahuasca, MDMA i psilocybina to cztery psychodeliki, na których skupiała się większość najnowszych badań dotyczących potencjalnego leczenia zaburzeń odżywiania. Przyjrzyjmy się, jak każdy z nich może pomóc w zaburzeniach odżywiania:

Ketamina:
Ketamina jest nieklasycznym psychodelikiem, który może zmieniać świadomość na krótki okres czasu. Właściwości przeciwdepresyjne tego syntetycznego związku zostały zbadane pod kątem leczenia ciężkiej depresji, zespołu stresu pourazowego i OCD.

Ayahuasca:


Ayahuasca to sfermentowany napój ziołowy, który zawiera dimetylotryptaminę (DMT), jeden z najsilniejszych leków psychodelicznych znanych ze swojej roli w ceremoniach szamańskich lub religijnych. Napar był używany jako święty rytuał przez różne plemiona rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej od co najmniej 1000 lat . Podróżnicy często domagają się mistycznych i transcendentnych wizji, które prowadzą do samopoznania.

Doświadczenie ayahuaski może korzystnie wpływać na zachowanie, stymulując autorefleksję i zwiększoną świadomość. Badania sugerują, że picie go może pomóc w leczeniu lęków, uzależnień i depresji, a także zaburzeń odżywiania poprzez zmianę postrzegania ciała.


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

MDMA:


MDMA, inny związek wytworzony w laboratorium, ma fizjologiczne działanie, które zmienia zachowanie ludzi, takie jak otwartość. MDMA zwiększa poziom serotoniny, jednocześnie podnosząc poziom oksytocyny, dopaminy i innych mediatorów chemicznych, powodując uczucie empatii, zaufania i współczucia. Substancja wpływa również na sposób, w jaki ludzie przetwarzają traumę i emocje przez okres kilku godzin.

Psilocybina:


Psilocybina to substancja wytwarzana przez ponad 100 różnych gatunków grzybów na całym świecie takich jak np. w Growkit Golden Teacher. Mówi się, że psilocybina ma najlepszy profil bezpieczeństwa spośród wszystkich substancji psychodelicznych. Grzyby te mogą być przydatne w leczeniu zaburzeń odżywiania poprzez celowanie w nierównowagę serotoniny w mózgu i terapeutyczne odsuwanie osoby od leczenia skoncentrowanego na objawach. Może to spowodować zmiany w poczuciu własnej wartości i współczuciu dla samego siebie.

Odzyskiwanie własności swojego ciała za pomocą psychodelików


Psychodeliki mogą pomóc kobietom postrzegać swoje zaburzenia odżywiania jako mechanizm radzenia sobie, a nie jako część ich tożsamości. Po urzeczywistnieniu tego wglądu mogą również powoli zacząć zastępować złe nawyki zdrowszymi i milszymi nowymi nawykami. Potrafią przepisać wewnętrzną narrację kłamstw i samoograniczających się przekonań o swoim ciele.

Po raz kolejny należy podkreślić znaczenie integracji, relacji i holistycznego podejścia wraz z innymi metodami i modalnościami terapeutycznymi. Zmiana przychodzi z czasem, wysiłkiem i konsekwencją, zwłaszcza gdy odwarunkowuje zachowania, które od wielu lat stanowią dużą część naszego życia.

Nie zachęcamy do hodowania i spożywania substancji psychoaktywnych, tekst ma charakter edukacyjny i jest prywatną opinią autora.

 Treści na stronie psychodelicroom.pl mają charakter edukacyjny, badawczy, są wyrażeniem wielu opinii, do których należy zachować rezerwę. Nie zachęcamy, a wręcz odradzamy stosowanie jakichkolwiek środków wpływających na świadomość, wszystkie te środki mogą zarówno leczyć jak i bardzo szkodzić. W szczególności odradzamy hodowania grzybów z growkitów w krajach, w których jest to nielegalne – min. w Polsce – ponieważ wiąże się to z odpowiedzialnością karną. Zakupione u nas growkity zalecamy zutylizować po 72 godzinach od chwili ich otrzymania.

Źródła
https://anad.org/eating-disorders-statistics/
https://psychedelicstoday.com/2022/02/24/reclaiming-ownership-of-your-body-with-psychedelics/
https://www.womenonpsychedelics.org/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8156539/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30474794/
https://entheonation.com/blog/ayahuasca-eating-disorders/

Asia
Asia
Artykuły: 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *