Pewnie różne typy magicznych grzybów nie są Ci obce, może znasz Cubensisy ale co powiesz o Psilocybe azurescens lub cambodginiensis? Czy zdajesz sobie sprawę, że na świecie istnieje ponad 250 gatunków magicznych grzybów zawierających psylocybinę? Mam dla Ciebie więc parę najpotężniejszych magicznych grzybów, które istnieją na Ziemi.
źródło freepik
Ostrzeżenie dotyczące magicznych grzybów
Zawarte informacje dotyczące magicznych grzybów mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie zachęcamy ani nie rekomendujemy spożywania jakichkolwiek substancji psychoaktywnych, w tym grzybów psylocybinowych, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem lub wykwalifikowanym specjalistą zdrowia psychicznego. Zażywanie substancji psychoaktywnych może wiązać się z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Wszelkie decyzje dotyczące spożycia magicznych grzybów powinny być podejmowane z pełnym zrozumieniem ryzyka i konsekwencji zdrowotnych oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących zdrowia psychicznego, prosimy o skonsultowanie się z lekarzem lub odpowiednim specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.
Ten artykuł nie stanowi ani nie zastępuje porady medycznej ani profesjonalnego doradztwa dotyczącego spożywania substancji psychoaktywnych. Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub konsekwencje wynikające z interpretacji lub zastosowania informacji zawartych w tym tekście.
Co To Takiego – „Magiczny Grzyb”?
Większość ludzi zna termin „magiczne grzyby”, ale jak wiele osób naprawdę je rozumie? Magiczny grzyb to ten, który wywołuje doświadczenia psychodeliczne. Ale jak to się dzieje?
Które grzyby posiadają taką moc?
Istnieje wiele gatunków grzybów, które mogą wywoływać pewne efekty, ale nie wszystkie są tym, o czym mówimy, nazywając je magicznymi. Na przykład słynny muchomor, który działa majacząco lub nasennie, jest psychotropem, ale nie należy do magicznych grzybów. Kiedy mówimy o magicznych grzybach, mamy na myśli te, które zawierają substancje aktywne takie jak psylocybina i w mniejszym stopniu, baeocyctyna.
Składniki Aktywne w Magicznych Grzybach
Stosunek tych trzech substancji nie jest taki sam w różnych gatunkach, podgatunkach czy nawet wśród jednego gatunku grzyba. To, jak są zbalansowane, ma wpływ na efekty wywoływane przez grzybowe podróże. Niektóre mogą wprowadzić w intensywne wizualne doznania, inne zaś skłaniać do medytacji.
Psylocybina – Kluczowa Substancja
Psylocybina to prekursor psylocyny. To właśnie ta substancja występuje w najwyższym stężeniu w suszonych grzybach. Chociaż jest ona ostatecznie odpowiedzialna za wywołanie doświadczenia haju, musi zostać przetworzona w organizmie do psylocyny, aby wywołać halucynogenne efekty. Ten proces można także przeprowadzić sztucznie przed spożyciem.
Baeocyctyna – Mniej Zbadany Składnik
Baeocyctyna, mniej zbadany kuzyn psylocyny i psylocybiny, jest pochodną tej drugiej. Nie jest dokładnie znana rola tego składnika ani jego wpływ na organizm. Badania pokazały, że baeocyctyna, podawana samodzielnie, wywołuje skutki porównywalne z taką samą ilością psylocybiny. Jednak najnowsze badania z 2019 roku nie wykazały znaczących zmian w zachowaniu myszy po podaniu baeocyctyny w porównaniu z solą fizjologiczną.
Psylocyna – Bezpośredni Kontakt z Organizmem
Psylocynę najczęściej znajdziemy w świeżych grzybach lub w cytrynowym tekcie – proces, którym psylocybina zostaje przekształcona w psylocynę za pomocą soku z cytryny. To właśnie psylocyna jest substancją w grzybach, która bezpośrednio oddziałuje na organizm i wywołuje psychodeliczny „trip”.
Liczba Gatunków Magicznych Grzybów
Oszacowano, że w rodzinie grzybów Basidiomycota istnieje około 200 gatunków grzybów zawierających psylocybinę. Większość z nich należy do rodzaju Psilocybe. Ważne jest podkreślenie, że są to jedyne znane gatunki. Faktycznie istnieje podejrzenie o istnieniu wielu gatunków magicznych grzybów, o których jeszcze nie mamy świadomości, ponieważ do niedawna były one bardzo słabo badane.
Top 6 Najpotężniejszych Gatunków Magicznych Grzybów
Oto więc 6 najsilniejszych gatunków magicznych grzybów. Jak już wcześniej wspomniano, potencjał tych grzybów może znacznie się różnić w zależności od gatunku i grupy, dlatego zawsze należy zachować ostrożność przy spożyciu grzybów, szczególnie jeśli jesteś początkujący. Wartości podane tutaj stanowią jedynie przybliżenie wskaźników, które można się spodziewać. Niemniej jednak powinny one dostarczyć pewnego zrozumienia tych wspaniałych, mistycznych organizmów.
Informacje dotyczące magicznych grzybów
Dostępne informacje dotyczące gatunków magicznych grzybów są ograniczone. Tam, gdzie to możliwe, stężenia psilocyny, psylocybiny i baeocystyny będą podane jako procent suszonego grzyba. Jednakże liczby te nie są dostępne dla wszystkich gatunków magicznych grzybów, co oznacza, że statystyki mogą się różnić w zależności od danego gatunku.
Ważne Ostrzeżenie Przed Wyborem Grzybów
Warto podkreślić: jeśli planujesz zbierać którąś z tych odmian grzybów w dziczy, upewnij się, że dokładnie wiesz, na co patrzeć. Wiele odmian ma podobne cechy do innych grzybów, które są niezwykle trujące, a nawet mogą być śmiertelne.
PSILOCYBE AZURESCENS
Pierwszym na liście jest Psilocybe azurescens. O ile wiemy, jest to najpotężniejszy magiczny grzyb na świecie. Jeśli uda ci się go zdobyć, przygotuj się na niezwykłe przeżycia. W naturze występuje jedynie na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w lasach liściastych wzdłuż rzeki Columbia na północno-zachodnim Pacyfiku. Możliwa jest również uprawa Psilocybe azurescens wewnątrz, ale wymaga to specjalistycznej wiedzy na temat hodowli grzybów. Na zewnątrz jednak możesz z powodzeniem hodować Psilocybe azurescens w swoim ogrodzie.
W stanie suchym Psilocybe azurescens zawiera do 1,8% psilocybiny, 0,5% psilocyny i 0,4% baeocystyny. Choć to może nie brzmieć imponująco, to wystarczająca ilość, aby przenieść się do zupełnie innego wymiaru.
PSILOCYBE CUBENSIS
Psilocybe Cubensis to jedna z najczęściej hodowanych odmian magicznych grzybów, ze względu na ich łatwość w uprawie. Większość zestawów do hodowli dostępnych w sieci zawiera grzybnie P. Cubensis. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj znajomość takich odmian jak Golden Teacher czy Mazatapec. Znaczna ilość badań przeprowadzona nad Cubensis zaowocowała powstaniem wielu różnych podgatunków, co sprawia, że jest to gatunek wszechstronny. Psilocybe Cubensis występuje na całym świecie w klimacie tropikalnym. W suszu stężenia psylocyny i psylocybiny wynoszą odpowiednio 0,14–0,42% i 0,37–1,30%. Jeśli kupisz zestawy do hodowli, łatwiej będzie określić moc, co czyni Psilocybe Cubensis świetnym wyborem dla początkujących.
CONOCYBE CYANOPUS
Cononocybe cyanopus to mniej znany gatunek magicznego grzyba. Jest bardzo podobny do kilku śmiercionośnych gatunków rosnących w tym samym środowisku, dlatego zwykle nie jest zalecany do spożycia. Zważywszy na dostępność innych gatunków o niższym ryzyku, lepiej trzymać się z dala od tego, chyba że masz zaawansowane doświadczenie. Mimo to Conocybe cyanopus nadal jest obecny na liście ze względu na swoją siłę. W stanie suchym zawiera od 0,5% do 1% psylocybiny.
PSILOCYBE SAMUIENSIS
Kolejny tropikalny gatunek magicznego grzyba, występujący w Tajlandii. Początkowo spotykany tylko na wyspie Koh Samui, obecnie również pojawia się w innych miejscach. Stosunek psylocybiny, psilocyny i baeocystyny w suszonych okazach wynosi: 0,023–0,90%, 0,05–0,81% i 0,01–0,05%.
PSILOCYBE TAMPANENSIS
To gatunek, z którego często pochodzą magiczne trufle. Trufle są podziemną częścią grzybów, ale są one jednym organizmem. Na wolności są rzadkie, ponieważ rosną w formie sklerocji jako reakcja obronna na pożary lub inne traumatyczne zdarzenia. Jednak ze względu na status prawny sklerocji w niektórych częściach Europy stały się one popularnym wyborem dla osób chcących podróżować legalnie. Suszone grzyby mogą zawierać do 1% psilocyny i psylocybiny, natomiast sklerocja może zawierać do 0,68% psilocybiny.
COPELANDIA CAMBODGINIENSIS
Panaeolus cambodginiensis występujący w Azji i na Hawajach został opisany po raz pierwszy w Kambodży, gdzie często rośnie w odchodach bawołów. Biało-brązowy kolor i długie łodygi czynią go atrakcyjnym. Zawartość indoli wynosi około 0,55% psilocybiny i 0,6% psylocyny.
Różnice w Sile Magicznych Grzybów
Magiczne grzyby różnią się znacząco między sobą, zarówno w obrębie gatunków, jak i w obrębie tych samych gatunków. Zarówno hodowane, jak i dzikie grzyby magiczne różnią się pod względem mocy, co zależy od podłoża i warunków wzrostu. Stężenia indoli mogą się znacznie różnić, co sprawia, że trudno jest precyzyjnie określić ich moc. Stąd założenie, że hodowane grzyby będą bardziej przewidywalne niż dzikie, nie zawsze jest prawdziwe. Również w obrębie tego samego gatunku różnice w sile mogą być znaczne. Na przykład niektóre szczepy gatunku Cubensis mogą być nawet czterokrotnie silniejsze od innych. Stąd zalecenie rozpoczęcia od niższych dawek i stopniowego zwiększania, zwłaszcza dla osób z ograniczonym doświadczeniem z danym gatunkiem.
Źródła
https://www.wholecelium.com/pl/blog/ktore-magiczne-gatunki-grzybow-sa-najsilniejsze/
https://www.narkomania.org.pl/informator-o-narkotykach/grzyby-halucynogenne/