KSIĄŻKI O PSYCHODELIKACH

Wraz z niedawnym wzrostem zainteresowania psychodelikami okazało się że najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest nauka. Historia pola psychodelicznego jest pełna badań naukowych, mocnych opinii i sporej dawki dramatu. Oto niektóre z książek, które wyjaśniły, na czym polegają sprawy i pomogły nam podjąć decyzję.

Dołączyliśmy również parę książek na temat traumy, ponieważ chociaż wiele osób znalazło uzdrowienie z traumy w terapii wspomaganej psychodelikami, nie jest to dla wszystkich, nie należy ich lekceważyć i nie majsterkować. 

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Powyższe książki o psychodelikach to drobna próbka.

JAKIE JESZCZE KSIĄŻKI O PSYCHODELIKACH POLECAMY? 

“Doświadczenie psychodeliczne” Timothy Leary, Ralph Metzner

Publikacja opracowana przez Timothy’ego Leary’ego, Ralpha Metznera i Richarda Alperta (Ram Dass), ten fundamentalny tekst służy jako swoisty model i przewodnik dla wielu dociekań poszerzających umysł i świadomość. Oparte na unikalnej interpretacji Tybetańskiej Księgi Umarłych, Doświadczenie Psychodeliczne pozostaje ważnym, bardzo istotnym świadectwem poszerzania duchowej świadomości poprzez połączenie tybetańskich technik medytacyjnych i substancji psychotropowych.

“DMT: Molekuła duszy” Rick Strassman

Od 1990 do 1995 r. dr Rick Strassman prowadził finansowane przez rząd USA badania kliniczne na Uniwersytecie Nowego Meksyku, w których aplikował sześćdziesięciu ochotnikom DMT, jeden z najpotężniejszych znanych psychodelików, psylocybiny. Jego szczegółowa relacja z tych sesji jest niezwykle porywającym badaniem natury ludzkiego umysłu i terapeutycznego potencjału psychodelików. DMT, substancja chemiczna pochodzenia roślinnego znajdująca się w psychodelicznym naparze amazońskim, ayahuasca, jest również wytwarzana przez ludzki mózg. U ochotników Strassmana konsekwentnie wytwarzał doświadczenia bliskie śmierci i mistyczne. Wielu opowiadało o przekonujących spotkaniach z inteligentnymi istotami nieludzkimi, obcymi, aniołami i duchami. Prawie wszyscy czuli, że sesje były jednymi z najgłębszych doświadczeń w ich życiu.

“Encyklopedia polskiej psychodelii” Kamil Sipowicz

Ta publikacja to pierwsze w takim stopniu wyczerpujące badanie na temat stosowania psychodelików na naszym gruncie. Autor, Kamil Sipowicz bada nieznane fakty, przywołuje różne epizody z życia artystów i pisarzy, działaczy. Wszystko to ilustruje wieloba barwnymi cytatami i reprodukcjami.

“Pokarm bogów” Terrence McKenna

Badanie symbiotycznych relacji ludzi z roślinami i chemikaliami przedstawia informacje na temat prehistorycznych społeczności partnerskich, roli przypraw i duchów w powstawaniu społeczeństw dominujących; oraz politykę dotyczącą tytoniu, herbaty, kawy, opium i alkoholu.

Dlaczego, jako gatunek, ludzie są tak zafascynowani odmiennymi stanami świadomości? Czy odmienne stany mogą nam coś powiedzieć o naszym pochodzeniu i miejscu w naturze? W Food of the Gods badania etnobotanika Terence’a McKenny dotyczące starożytnych związków człowieka z substancjami chemicznymi otwierają drzwi do boskości i być może są sposobem na uratowanie naszego niespokojnego świata. McKenna przedstawia rewizjonistyczne spojrzenie na historyczną rolę narkotyków na Wschodzie i na Zachodzie, od handlu starożytnymi przyprawami, cukrem i rumem po marihuanę, kokainę, syntetyki, a nawet telewizję – ilustrując ludzkie pragnienie „pokarmu bogów” oraz potężny potencjał zastąpienia nadużywania nielegalnych narkotyków szamańskim zrozumieniem, naciskiem na społeczność, szacunkiem dla natury i zwiększoną samoświadomością.

„Drzwi percepcji” Aldous Huxley

Autobiograficzna książka napisana przez Aldousa Huxleya. Opublikowana w 1954, omawia jego psychodeliczne doznanie pod wpływem meskaliny w maju 1953. Huxley przywołuje wglądy, których doświadczył, od „czysto estetycznego” do „wizji sakramentalnej” i zastanawia się nad ich filozoficznymi i psychologicznymi implikacjami.

“Prawdziwe halucynacje” Terence McKenna

Ta hipnotyzująca, surrealistyczna opowieść o dziwacznych przygodach Terence’a McKenny, jego brata Dennisa i małej grupy ich przyjaciół jest szaloną przejażdżką egzotycznych doświadczeń i badań naukowych. Eksplorując dorzecze Amazonki w poszukiwaniu mitycznych halucynogenów szamańskich, spotykają mnóstwo niezwykłych postaci – w tym grzyba, latający spodek, piratów Mantydów z kosmosu, pojawienie się Jamesa i Nory Joyce pod postacią drobiu oraz materię translingwistyczną.

“Ceremonie psychodeliczne” Julian Vayne

Podręcznik do zgłębiania zastosowania substancji psychodelicznych w kontekście duchowości, autotransformacji i magii. To jest niezbędny przewodnik psychonauty. Przedstawione tutaj techniki działają niezależnie od tego, czy jesteś naukowcem, czy szamanem; nie ma wymogu, by wierzyć w cokolwiek innego niż cud własnej neurochemii i wartość doznania psychodelicznego. Coraz wyżej opisuje psychodeliczny trójkąt nastawienia, ustawienia i substancji. Sugeruje strategie utrzymywania i wzmacniania doznania psychodelicznego; od gier do grania, gdy jesteś na haju, po pełne ceremonie enteogeniczne. Pomoże ci inteligentnie zbadać terytorium zarówno tradycyjnych świętych roślin, jak i nowoczesnych magicznych molekuł.

“Renesans psychodeliczny” Ben Sessa

Czy psychedeliki mogą zrobić dla psychiatrii to, co mikroskop zrobił dla biologii, a teleskop dla astronomii? Czy można je wykorzystać, aby dotrzeć do głębin psychiki, które zwykle są niedostępne? Psychodeliczne oznacza: „manifestujący umysł” Psychodeliki były nierozerwalnie związane z hipisowską kontrkulturą lat 60., a ostatnio ze sceną muzyki rave. doświadczenia duchowe.

“Obszary nieświadomości” Stanislav Grof

Pionierska i rewolucyjna książka, która kładzie podwaliny pod radykalnie nową psychologię, opartą na rozbudowanej kartografii ludzkiej nieświadomości. Znany ze swoich trwających całe życie badań nad lekami psychodelicznymi, dr Grof konstruuje wszechstronne i pomocne ramy z szerokiego zakresu doświadczeń wywołanych przez LSD u pacjentów i badanych. Obecne badania nad mózgiem i sposobami poszerzania świadomości nadają tej przełomowej książce, opublikowanej po raz pierwszy w 1979 roku, nowe znaczenie dla światła, które rzuca na wiele fundamentalnych, ale dotychczas tajemniczych ludzkich możliwości. Teoria Grofa dotycząca ludzkiej psychiki wykracza poza to, co osobiste i otwiera drogę do lepszego zrozumienia naszej wewnętrznej jaźni.

“Jak zmienić swój umysł” Michael Pollan 

Genialne i odważne śledztwo nad medyczną i naukową rewolucją zachodzącą wokół środków psychodelicznych – oraz urzekającą historię jego własnych psychodelicznych doświadczeń zmieniających życie

Kiedy Michael Pollan zaczął badać, w jaki sposób LSD i psilocybina (substancja czynna w magicznych grzybach) są stosowane w celu zapewnienia ulgi ludziom cierpiącym na trudne do wyleczenia schorzenia, takie jak depresja, uzależnienia i lęki, nie zamierzał pisać, co to niewątpliwie jego najbardziej osobista książka. Jednak po odkryciu, w jaki sposób te niezwykłe substancje poprawiają życie nie tylko chorych psychicznie, ale także zdrowych ludzi, którzy mierzą się z wyzwaniami dnia codziennego, postanowił zbadać krajobraz umysłu zarówno w pierwszej, jak i trzeciej osobie. . W ten sposób rozpoczęła się pojedyncza przygoda w różnych odmiennych stanach świadomości, wraz z zagłębieniem się zarówno w najnowszą naukę o mózgu, jak i kwitnącą podziemną społeczność terapeutów psychedelicznych. Pollan przesiewa zapis historyczny, aby oddzielić prawdę o tych tajemniczych narkotykach od mitów, które otaczały je od lat 60., kiedy garstka psychodelicznych ewangelistów nieumyślnie katalizowała potężny sprzeciw wobec obiecującej wówczas dziedziny badań