Czy psylocybina pomaga na klasterowy ból głowy

Co to jest klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy jest jednym z najbardziej bolesnych rodzajów bólu. To zaburzenie neurologiczne objawiające się ostrym, nagłym bólem głowy, zlokalizowanym zwykle po jednej stronie głowy, najczęściej w okolicy oka, zwłaszcza nad okiem, za lub w skroni. Ból jest bardzo silny i nawracający, może trwać od 15 min do 3 godzin. Bóle występują w klastrach, czyli napadach występujących w określonej porze dnia lub nocy. Trwają tygodniami, miesiącami, a nawet latami. Następnie przechodzą w stan remisji i ustają. Dodatkowe objawy to zaczerwienienie, obrzęki lub łzawienie oczu, pocenie się, wrażliwość na światło, podrażnienie śluzówki nosa, zaczerwienienie twarzy, fonofobia, napięcia mięśni, uczucie niepokoju, dezorientacja, a nawet agresja. Przyczyny bólu klastrowego nie są do końca jasne. Wiąże się je z aktywnością części mózgu-podwzgórzem– biologicznym zegarem człowieka.

klasterowy ból głowy

Jakie są objawy klasterowego bólu głowy?

Klasterowy ból głowy to schorzenie samoistne, nie jest objawem innej choroby. Częściej dotyka mężczyzn niż kobiety i jest rzadko występującą chorobą. Ujawnia się w przedziale wiekowym 30-40 lat. Charakterystyczne objawy klasterowego bólu głowy to:

– ból pojawia się nagle, bez wcześniejszych symptomów zapowiadających, bez ostrzeżenia,

– ból jest ostry, kłujący, pulsujący, rozdzierający, bardzo szybko narasta, uznany jest za najdotkliwszy rodzaj bólu głowy,

– zakres bólu dotyka tylko połowę głowy, obejmując okolice oka, skroni, promieniuje do zębów, policzka, żuchwy, a nawet potylicy czaszki, najczęściej dotyka zawsze tej samej strony,

– napady bólu występują w sekwencjach, jeden po drugim, w ciągu doby może to być od 1 do 8 ataków,

– ból klasterowy trwa od 15 min do 3 godzin,

– pojawia się w określonych sekwencjach czasowych, w klastrach, o stałych porach dnia i nocy, najczęściej na godzinę lub dwie przed pójściem spać, w nocy lub nad ranem,

– napady mogą pojawiać się w określonych porach roku, np. na wiosnę lub jesień,

– ból ustępuje równie nagle, jak się pojawił, pacjenci w czasie przerw między atakami czują się dobrze, ale są wyczerpani i zmęczeni,

– po napadach przychodzi czas remisji, czyli cofnięcia objawów, przerwa może trwać miesiąc, rok, a nawet dłużej.

Objawy współtowarzyszące klasterowemu bólowi głowy dotykają połowę twarzy, którą przeszywa ból i są to:

  • zaczerwienienie oka, przekrwiona spojówka,
  • łzawienie, 
  • zwężona źrenica,
  • obrzęk twarzy,
  • opadająca powieka,
  • pocenie się twarzy,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • podrażnienie śluzówki nosa,
  • cieknący, wodnisty katar,
  • zatkanie jednej dziurki nosa,
  • w wyjątkowych przypadkach mogą występować nudności,

Ponadto chorzy często przemieszczają się, kołysząc w przód i tył. Siedzenie, czy leżenie wzmaga ból. Pacjenci mogą odczuwać:

Jaki odróżnić klasterowy ból głowy od migreny?

Podobieństwa migreny i klasterowego bólu głowy:

  • choroby z grupy pierwotnych- samoistnych,
  • charakter napadowy, niespodziewany,
  • obejmuje połowę głowy, ale w przypadku migreny ból może być też obustronny,
  • ostry, pulsujący, rwący charakter, o dużym nasileniu,
  • nadwrażliwość na dźwięk i światło,
  • intensywny, ostry zapach może być wyzwalaczem bólu.

Różnice między klasterowym bólem głowy a migreną:

  • przy migrenie częściej występują nudności i wymioty,
  • przy migrenie ból zwiększa się podczas aktywności fizycznej, chory woli leżeć lub siedzieć w przeciwieństwie do bólu klastrowego, gdzie pacjent wręcz kołysze się, aby uśmierzyć ból,
  • migrena ma podłoże nerwowo-naczyniowe, 
  • w migrenie ból może wędrować po różnych częściach głowy, ból klasterowy zazwyczaj lokalizuje się w tej samej części,
  • ból klasterowy w przeciwieństwie do migreny nie jest wyzwalany przez stres, jedzenie, alkohol, czy zmiany hormonalne. Zdarza się, jednak, że pacjent rozpoznający okres klastrowy unika alkoholu, ponieważ ten może nasilać ból,
  • ból migrenowy trwa od 4 do 72 godzin, u dzieci może być krótszy, ból klasterowy od 15 min do 3 godzin i powtarzają się w cyklach,
  • migrena częściej dotyka kobiety, klasterowy ból – mężczyzn.

Jak często występują objawy klasterowego bólu głowy? Schemat ataków.

Klasterowy ból głowy objawia się zwykle codziennie, napady trwają kilka tygodni lub nawet miesięcy, najczęściej jest to przedział od 4 do 12 tygodni. Następnie ustępują, by powrócić po kilku miesiącach lub latach. Chorzy obserwują, że ataki pojawiają się zwykle o stałych porach dnia lub nocy, powtarzają co roku przez lata, a nawet mogą trwać całe życie. Cykliczność objawów ma związek z rytmem dnia i porami roku: wiosna/ jesień. 

Przyczyny klasterowego bólu głowy.

Dokładna przyczyna klasterowych bólów głowy jest nieznana, ale badania i obserwacje sugerują, że znaczącą rolę odgrywają nieprawidłowości w zegarze biologicznym organizmu (podwzgórze). Większe ryzyko wystąpienia bólu maja osoby palące papierosy, pacjenci, którzy w rodzinie mają podobne schorzenia, aczkolwiek skłonności genetyczne nie zostały potwierdzone w badaniach. Napady mogą zostać uaktywnione przez alkohol, intensywny zapach np. benzyny, farb, rozpuszczalników, czy nawet perfum. Niektóre leki, takie jak nitrogliceryna stosowana przy chorobach serca również może przyczynić się do aktywacji bólu.

Jak zdiagnozować klasterowy ból głowy?

Prawidłowa diagnoza klasterowego bólu głowy stanowi nie lada wyzwanie. Nie ma testów, ani badań potwierdzających dolegliwość. Niezbędny jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Pomocnym narzędziem jest prowadzenie dziennika bólowego, zapisywanie daty, skali siły, częstotliwości oraz długość bólu. Pacjenci często błędnie są diagnozowani, a czas rozpoczęcia leczenia znacznie się wydłuża. Zwykle lekarz kieruje chorego do dentysty, laryngologa, rehabilitanta, terapeuty, czy psychologa. Wynika to z dużej rozbieżności objawów i braku zaobserwowania powtarzalności bólu. Średni czas zdiagnozowania choroby to siedem lat. 


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

Metody leczenia klasterowego bólu głowy.

Klasterowy ból głowy nie stanowi zagrożenia dla życie, jednak wprowadza bardzo duży dyskomfort. Bóle są tak silne, że kobiety, które urodziły dziecko naturalnie, uważają, że ból klasterowy jest gorszy od bólu porodowego. Zdarza się, że chorzy mają myśli samobójcze. Leczenie jest bardzo trudne, opiera się głównie na wydłużeniu remisji między napadami. W czasie gwałtownego napadu pacjent rzadko ma szansę trafić do lekarza, zanim ból ustąpi. 

Farmakologia w leczeniu klasterowego bólu głowy.

Leki przeciwbólowe takie, jak np. paracetamol działają zbyt wolno, doraźnie stosuje się aerozol do nosa z tryptanem, zastrzyki z zawartością tryptanu, tlenoteriapię- inhalacje z tlenu trwające około 15-30 min. Aby zapobiegać aktywacji bólu, lekarze przepisują blokery kanału wapniowego (Werapamil), glikokortykosteroidy oraz węglan litu.

Przezskórna stymulacja nerwu błędnego.

Przezskórna stymulacja nerwu błędnego, w skrócie TVNS, jest nowatorską metodą polegającą na wykorzystaniu prądu elektrycznego stymulującego nerwy szyi. Łagodzi ból i zmniejsza częstotliwość napadów.

Implant urządzenia stymulującego.

W leczeniu klasterowego bólu głowy zaleca się wszczepienie implantu elektrycznego w jamie twarzy, na policzku. Urządzenie emituje prąd stymulujący obszar przywspółczulny układu nerwowego. Podobnie jak TVNS zmniejsza ból i częstotliwość jego występowania. Więcej o metodzie znajdziesz tutaj.

Niekonwencjonalne metody leczenia klasterowego bólu głowy z użyciem psychodelików.

Tradycyjne metody leczenia nie należą do w pełni skutecznych, a długotrwałe ich stosowanie prowadzi do wielu zaburzeń układu krążenia, wywołuje cukrzycę, zwłóknienie narządów, osteoporozę, zaburzenia emocjonalne i wiele innych. Na pomoc przychodzą najnowsze odkrycia, które sugerują, że zażywanie tryptamin LSD, czy psylocybiny znajdującej się w grzybach halucynogennych może doprowadzić do przerwania cyklów klasterowego bólu głowy oraz wydłużenia okresu remisji. Niestety skuteczność i bezpieczeństwo tej metody nie została jeszcze znacząco potwierdzona w badaniach. Przytoczyć tu można badania z 2006 roku dr Johna Halperna, dyrektora Laboratorium Psychiatrii Integrującej Wydziału ds. Alkoholizmu i Narkomanii w MCLean Hospital oraz asystenta profesora psychiatrii na Harvardzie. Przy współpracy z Andrew Sewellem i Harrisonem Pope Jr., Halpern opublikował analizę z obserwacji 53 pacjentów, stosujących  LSD lub psylocybinę, jako lek na klasterowy ból głowy. Wyniki były zaskakujące, 41 % ankietowanych odnotowało zmniejszenie intensywności i częstotliwości napadów. 52 % pacjentów stwierdziło, że ból zniknął całkowicie z ich życia, a 95 % osób zażywających wcześniej wymienione psychodeliki między kolejnymi atakami, ustaliło, że epizody wydłużyły się w czasie, lub nie wystąpiły wcale. Niestety badanie jest nierzetelne, ponieważ dostęp naukowców do psychodelików jest ograniczony przez prawo, a pacjenci przyjmujący substancje narażali się na jego łamanie, w tym na odsiadkę w więzieniu za posiadanie nielegalnych psychodelików. Cierpiący są jednak na tyle zdeterminowani, że decydują się na tak niebezpieczne kroki. Przeprowadzone w Stanach badania ujawniły, że 55 % pacjentów z klasterowym bólem głowy myślało o popełnieniu samobójstwa. Mikrodawkowanie psylocybiny oznacza przyjmowanie małych dawek psychodelików, które są niezauważalne dla organizmu, mają jednak istotny wpływ na ustąpienie objawów bólu oraz minimalizują skutki objawów PTSD (zespół stresu pourazowego) wywołanych klastrami. Ciekawych informacji w temacie leczenia psychodelikami dostarcza nowy serial na Netflix- „Jak zmienić swój umysł”. Nadzieje na rozwój badań i potwierdzenie ich bezpieczeństwa dają kolejne kraje, które wprowadzają dekryminalizacje psychodelików i udzielają zgody na naukowe eksperymenty.

Powyższy artykuł ma charakter edukacyjny i nie namawia do stosowania środków psychodelicznych, które są zabronione w Polsce.

 Treści na stronie psychodelicroom.pl mają charakter edukacyjny, badawczy, są wyrażeniem wielu opinii, do których należy zachować rezerwę. Nie zachęcamy, a wręcz odradzamy stosowanie jakichkolwiek środków wpływających na świadomość, wszystkie te środki mogą zarówno leczyć jak i bardzo szkodzić. W szczególności odradzamy hodowania grzybów z growkitów w krajach, w których jest to nielegalne – min. w Polsce – ponieważ wiąże się to z odpowiedzialnością karną. Zakupione u nas growkity zalecamy zutylizować po 72 godzinach od chwili ich otrzymania.

Przypisy: 

https://migrenowcy.pl/baza-wiedzy/bol-glowy/?gclid=Cj0KCQjwmouZBhDSARIsALYcouqJyqsLfZiVX-e4p7aBLCWo-xZfUrbSZ1wXb8fjisdpdCLxDpAtjxkaApIuEALw_wcB

https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/146312,klasterowy-bol-glowy

https://www.nhs.uk/conditions/cluster-headaches/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cluster-headache/symptoms-causes/syc-20352080

https://en.wikipedia.org/wiki/Cluster_headache

https://n.neurology.org/content/66/12/1920

https://www.vice.com/pl/article/8gzq3z/klasterowy-bol-glowy-psychodeliki

https://www.youtube.com/watch?v=XkRiSSQIXzw

https://neurologia-praktyczna.pl/a2417/Klasterowy-bol-glowy–zaniedbywany-problem-w-codziennej-praktyce–Nowe-dane-i-poglady.html

https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10203943/migrena-czy-klasterowy-bol-glowy-5-najwazniejszych-roznic.html

https://hyperreal.info/info/leczac-klasterowe-bole-glowy-srodkami-psychodelicznymi

Asia
Asia
Artykuły: 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *