Jak zrobić naturalne kadzidło?

Kadzidło ziołowe to połączenie naturalnych ziół w postaci uformowanej wiązanki-smużki. Świeże rośliny zaplata się w kształt krótkiej pałeczki- różdżki, a następnie suszy około dwa tygodnie. Aby kadzidło uwolniło swoje aromatyczne zapachy, należy je podpalić, a następnie zdmuchnąć ogień, aby się tliło. Kadzidła wykorzystuje się w tradycji mistycznych obrzędów, przy medytacji, ceremonii, ale także mają zastosowanie w kosmetyce. Posiadają właściwości antyseptyczne, działają bakteriobójczo, neutralizują zapachy, pomagają w oczyszczeniu energetycznych zastojów.

kadzidło

Naturalne okadzanie dymem – zastosowanie:

  • rytuał oczyszczenia ducha i ciała, a także określonych przedmiotów, np. kamieni.
  • rytuał oczyszczenia pomieszczeń z nagromadzonej negatywnej energii,
  • przyjemne doznania zapachowe, płynące z aromatu ziół sprzyjają koncentracji podczas medytowania,
  • neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów,
  • oczyszczenie powietrza z drobnoustrojów,
  • łagodzenie stresu,
  • przyspieszenie gojenia ran, właściwości przeciwzapalne,

Czy są przeciwwskazania do palenia ziołowych kadzideł?

Spalanie ziół choć ma bardzo dużo zalet, nie jest dla wszystkich. Dymu z kadzidła powinny unikać osoby cierpiące na astmę i inne choroby układu oddechowego, kobiety w ciąży, osoby starsze, osoby chorujące na zaburzenia lękowe (intensywny zapach może wywołać w nich niepokój), osoby uczulone na poszczególne zioła (rumianek ma opinię dość uczulającego).

Jak zrobić naturalne kadzidła ziołowe?

Czy można zrobić samodzielnie kadzidło? Oczywiście! nie ma nic prostszego. Każdy może tu być wiedźmą. Kiedyś okadzenie było rytuałem dnia powszedniego. Nasi słowińscy przodkowie czerpali siły życiodajne z natury i ognia. Okadzenie dymem było formą łączenia się z bogami, leczyło, uzdrawiało umysł, odpędzało siły nieczyste, sprowadzało błogosławieństwo. Dlaczego tak łatwo odeszło w niepamięć? … Dziś wracamy do tej tradycji, a powrót będzie znacznie prostszy niż Ci się wydaje.

Co potrzebujemy do zrobienia naturalnego kadzidła?

  • ziół z polskich łąk i lasów,
  • nożyczek lub sekatorów,
  • kawałek bawełnianego sznurka lub lnianej nici- istotne, aby była to włóczka pochodzenia naturalnego. (Sztuczne włókna przy spalaniu będą emitować szkodliwe substancje).
  • trochę czasu i skupienia.

Jak przygotować kadzidło DIY?

Jeśli masz przygotowaną sporą garść wybranych świeżych ziół (ususzone, będą się kruszyć przy splataniu), należy wybrać metodę ich połączenia. Pierwszy sposób, to ułożenie z równo przyciętych gałązek bardzo ścisły pęczek. Na jego dole zawiązujemy sznureczek na pętelkę, a następnie spiralnie oplatamy w górę całość, tak aby wiązanka była zwarta, a liście, jak najmniej wychodziły na boki. Jak dojdziemy do szczytu kadzidła, czynność powtarzamy spiralnie w dół, aby dotrzeć do sznureczka, którym zaczynaliśmy i związujemy dwa końce.

Drugi sposób to układanie ziół bardziej finezyjnie, stopniując je, zachowując przy tym mniej więcej równą grubość smużki. Ważne, żeby całość był zbita i zwarta. W tym splocie zaczynamy szczyt kadzidła dość grubo, rośliny będą się stopniowo przesuwać w dół- aby nie tworzyć zgrubień. Nierówną końcówkę ucinamy. Całość oplatamy spiralnie jak wyżej.      Aby dodać ziołom wdzięku, dekoracyjnie można wpleść kwiaty.

Zręczniejsze czarownice mogą nomen omen pokusić się 🙂 o splot stosowany w wiankach.

Średnia długość kadzidła powinna mieć od 20 do 40 cm. 

Gotową wiązankę zostawiamy do suszenia na papierze, pamiętając, żeby od czasu do czasu przełożyć na drugą stronę, albo możemy ją powiesić na sznureczku. Kadzidło powinno być gotowe do użycia po około 2 tygodniach. Proces można przyspieszyć, susząc smużkę w piekarniku w 30°C.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @psychodelicroom 

Jakie są właściwości naturalnego kadzidła ziołowego?

Czy działa antyseptycznie?

Ogień oddycha z Matką Ziemią. Większość rytuałów słowiańskich była powiązana z ogniem, było on rodzajem komunikacji miedzy bogami, a tym co ziemskie. Ale jeśli przyjrzymy się okadzaniu bez wglądu w mistyczną otoczkę, okazuje się, że smużenie (palenie) ziół ma swoje zdrowotne korzyści potwierdzone naukowo. Okazuje się, że paląc naturalne kadzidło przez godzinę, możemy zredukować ilość bakterii w pomieszczeniu o 94%- dlatego działa antyseptyczne. Przez następny 24 godziny po okadzaniu, powietrze w tym miejscu nadal jest czyste. Smużenie ziół takich jak piołun, bylica, szałwia, jaśmin, lawenda, jałowiec i wiele innych zabijają bakterie. Przykładowo- dym z brzozy eliminuje z powietrza gronkowca, który potrafi być odporny na antybiotyki. A posiłkując się danymi ze świata- udowodniono, że uwalnianie naturalnych olejków eterycznych ma wpływ leczniczy. Przeprowadzono badania na żywicy drzewa boswellia, które potwierdziło, że zapach jest w stanie naprawić uszkodzone przez raka komórki. 

Mistyczne właściwości kadzidła ziołowego sięgają czasów starożytnych. Smużenie ziół stanowiło też istotną rolę w ceremoniach naszych rodzimych Słowian. Sprowadzało lub odpędzało właściwą energię, chroniło i czyściło. Okadzanie stanowiło tak istotny element kultury, bowiem uważano, że rośliny, są czymś więcej niż organizmem- posiadają duszę. Wchodząc w reakcje z nimi, proszono o kontakt z ich duchem. Przy rytuałach wznoszono intencje, proszono o mądrość, miłość, spokój, dobrostan, uzdrowienie. Dlatego zdejmowano uroki korzystając z piołunu, czy bylicy, przywoływano ukochanego z dziewanną, czy lawendą. Nasi przodkowie bardzo dobrze znali właściwości zaklęte w poszczególne drzewa i zioła, umieli z nich korzystać, a my teraz wracamy do ich korzeni. Paląc naturalne kadzidła poszerzamy swoją świadomość i wprowadzamy balans energetyczny, przywracamy zdrowie i harmonię w naszym umyśle, z dymem roślin możemy wznosić swoje modlitwy, prośby, intencje. (Dokładnie to samo robi się w obrzędzie mszy katolickiej, kiedy odpala się żywiczne kadzidło- takie to pogańskie zwyczaje mają 😉

Jakie zioła wybrać do naturalnego kadzidła?

Polskie łąki obfitują w wiele dobroczynnych roślin, ważne aby były to rośliny, które rosną w naszej szerokości geograficzne, jest to związane z naturalnym ekosystemem, etyką kulturową i szacunkiem do tradycji danego regionu świata. Więcej o tym, dlaczego nie warto palić np. palo santo, a rodzime zielsko znajdziesz tutaj.

Kiedy najlepiej zbierać zioła?

Najaromatyczniejsze są zioła zebrane w czasie kwitnienia i na początku wzrostu. Jeśli chcemy się bardzo postarać, warto sprawdzić też fazy Księżyca, najlepiej robić to w czasie przybywania, czyli pomiędzy nowiem a pełnią. Jest to związane z bardzo efektywnym wzrostem roślin w tym czasie. 

Gdzie zbierać zioła do kadzideł?

Najlepiej z dala od cywilizacji. Szukajmy ich na łąkach, w lesie, a może nawet w swoim ogrodzie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że pospolity chwast, który do tej pory wyrywaliśmy, może nam się bardzo przydać. Ważne, aby rośliny rosły z daleka od drogi, po której uczęszczają samochody, bo substancje szkodliwe ze spalin osiadają na liściach, albo pieski najzwyczajniej „osikowywują” każdy krzaczek.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @psychodelicroom

Jak łączyć zioła do kadzidła?

Nad tym tematem warto się pochylić, ale też nie zafiksować. Na początek można wyplatać kadzidła z jednego rodzaju ziół. Istotne, aby nie łączyć roślin o przeciwstawnych właściwościach, a raczej tworzyć kompozycje, których skład będzie się nawzajem wspierał i posiadał podobne nuty zapachowe, czyli np. łączymy różę i lawendę tworzące miłosny, harmonijny duet, ale różę i sosnę już nie łączmy, bo te zapachy będą się gryzły. Bylica, wrotycz, dziewanna są ziołami pogodowymi, czyli neutralizują zakłócenia energetyczne, jest to wskazówka, że można śmiało je ze sobą palić. Polskie rośliny pachną dzikim dymem, ale taka właśnie ich uroda, taka jest nasz geneza obrzędów kulturowych. Pochodzimy przecież z lasu liściastego, a nie z amazońskiej puszczy.

Jakie zioła wybrać i ich właściwości:

ARCYDZIĘGIEL

odpowiedzialny za uzdrawianie i pomyślność, stosowany w magicznych rytuałach ochronnych, przy egzorcyzmach, wzmaga mistyczne wizje, silne właściwości antybakteryjne, zalecany do okadzania pomieszczeń, w których przybywali chorzy, zioło pogodowe- neutralizuje zakłócenia energetyczne (burzowe, związane z działaniem urządzeń elektrycznych, np. telefonów komórkowych, komputerów, itp.), śmiało można łączyć bylicą, jałowcem, szałwią, tymiankiem.

BYLICA POSPOLITA

Bylica – jest ich wiele rodzajów, ale wszystkie mają podobne właściwości, stosowana w obrzędach oczyszczenia i ochrony, jest to prawdziwie wiedźmińskie zioło, stosowano je, aby odgonić pecha, przywołać szczęście i pożądanie, bylicę palono by się uspokoić, idealnie nadaje się do medytacji, a zapalona przed snem może wspomóc proces świadomego śnienia, była nazywana ziołem Artemidy, stanowiła antidotum na klątwy, przepasanie się żywą rośliną sprowadzało niegdyś ukochanego, również zioło pogodowe- neutralizuje  zaburzenia energetyczne, zalecana do okadzanie pomieszczeń, w których pracujemy, gdzie znajduje się komputer, telefon i inne urządzenia emitujące ładunki elektrostatyczne.

BLUSZCZ POSPOLITY

Bluszcz świetnie sprawdzi się w rytuałach okadzania domu, odpędza złe duchy.

CHABER 

Chaber palony w sobótkę (Noc Kupały) odpędza złe duchy i demony.

DĄB 

Dąb choć nie jest to zioło, warto o nim wspomnieć w kontekście dodania jego liści do kadzidła. Ma szczególne właściwości ochronne, odpowiada za pomyślność, płodność i dobrobyt. Zapach dębowego dymu sprowadza szczęście, a okadzanie nim domu, oczyści go z energii złych bytów.

DZIEWANNA 

Dziewanna – roślina silnie oczyszczająca, zwana warkoczem Matki Boskiej (znowu kościół chciał zagarnąć pogańskie tradycje), poprawia funkcje oddechowe, dym ma korzystny wpływa na płuca, zioło stosowane w rytuałach, aby dodać odwagi i siły, jeśli jest zbierana w sobótkę, działa, jak potężny talizman i przyniesie szczęście, ponadto przepędza negatywne wibracje, zioło pogodowe – neutralizuje zaburzenia energetyczne, zalecana do okadzanie pomieszczeń, w których pracujemy, gdzie znajduje się komputer, telefon i inne urządzenia emitujące ładunki elektrostatyczne.

DZIURAWIEC 

Dziurawiec przyciąga szczęście i miłość, stosowany w obrzędach ochronnych, wykorzystywany do jasnowidzenia, zioło pogodowe – neutralizuje zaburzenia energetyczne, zalecana do okadzanie pomieszczeń, w których pracujemy, gdzie znajduje się komputer, telefon i inne urządzenia emitujące ładunki elektrostatyczne.

HYZOP 

Hyzop wzmacnia rytuały ochronne, wzmaga i przyciąga szczęście.

JAŁOWIEC 

Jałowiec to silna roślina antyseptyczna, działa ochronnie, oczyszczająco, odkaża, odpędza demony.

KOPER 

Koper wzmacnia rytuały ochronne, przyciąga miłość, wzmaga pożądanie, uaktywnia energie seksualną, przyciąga obfitość.

KOZŁEK LEKARSKI 

Kozłek lekarski to zioło oczyszczające, bardzo intensywnie pachnie (stosować niewielkie ilości, palić tylko przy otwartym oknie), używany w rytuałach ściągających klątwy.

KRWAWNIK POSPOLITY 

Krwawnik pospolity wzmacnia rytuały oczyszczające, eliminuje z powietrza toksyny, działa antyseptycznie, krwawnik zwalcza uroki, doda siły i wiary we własne możliwości, uaktywnia jasnowidzenie, wyostrza umysł.

LAWENDA 

Lawenda uspokaja, przyciąga równowagę ducha, pomocna przy medytacji, sprowadza miłość i szczęście, chroni duszę i ciało, przywołuje zdrowie, poprawia jakość snu, znakomicie sprawdza się, jako dodatek do innych roślin.

LUBCZYK

Lubczyk – jego zapach nie należy do najprzyjemniejszych, ale obecność w kadzidle przyciągnie ukochanego.

MELISA 

Melisa nie pachnie najlepiej, ale przywraca spokój ducha, przyciąga harmonię, pomaga osiągnąć balans, sprowadzi duchowe oczyszczenie.

MIĘTA 

Mięta również nie należy do roślin, które po ususzeniu i podpaleniu nie najlepiej pachną, ale jej woń działa uspokajająco, działa antybakteryjnie.

NAWŁOĆ 

Nawłoć przyciąga obfitość, dobrobyt, nazywana złotą dziewicą, silnie dezynfekuje, działa przeciwzapalnie, doda odwagi w nowych przedsięwzięciach.

PIOŁUN 

Piołun – każda wiedźma powinna być z nim za pan brat, oczyszcza aurę, działa ochronnie, uzdrawia psychikę, a zapalony przed snem może wspomóc proces świadomego śnienia, chroni dom i jego mieszkańców, odpędza uroki, pomaga w bezpłodności, wykorzystywany w ceremoniach i ważnych rytuałach, zioło pogodowe – neutralizuje zaburzenia energetyczne, zalecana do okadzanie pomieszczeń, w których pracujemy, gdzie znajduje się komputer, telefon i inne urządzenia emitujące ładunki elektrostatyczne.

POKRZYWA 

Pokrzywa chroni przed negatywną wibracją, nie pachnie najlepiej, ale swoim dymem doskonale stawi czoła wszelkiemu złu.

ROZMARYN 

Rozmaryn – silna ochrona, działa na siły witalne, pamięć, otwiera umysł, sprowadzi pomyślność, stosowany w rytuałach ochronnych, pozytywnie wpłynie na zażegnanie konfliktów, stosowany w egzorcyzmach.

RÓŻA 

Róża – roślina miłosna, przyciągnie ukochanego, wznieci zmysłowość, uspokoi, przydatna w koncentracji, uzupełni rytuał medytacji.

RUMIANEK 

Rumianek jest odpowiedzialny za przyciąganie miłości, wzmaga energię seksualną, doda odwagi, w rytuałach był dodatkiem do odpędzania demonów.

SOSNA 

Sosna poleca się palić przy ważnych obrzędach oczyszczenia i ochrony, doda siły, odwagi w podejmowaniu ważnych decyzji, uziemi, przydatna w medytacji, skupi uwagę.

SZAŁWIA 

Szałwia – wszystkie odmiany (nie tylko biała) maja bardzo przyjemny zapach, działają silnie oczyszczająco, ładują pole energetyczne w pozytywne wibracje, stosowana w mistycznych obrzędach, łączenia się z duchami, podróżach astralnych, sprzyja miłości.

TYMIANEK 

Tymianek przyciągnie miłość, doda odwagi, uleczy i oczyści z negatywnych wibracji.

WERBENA 

Werbena przywołuje bardzo pozytywne wibracje, przyciąga miłość, obfitość, spokój, harmonię, pomoże w trudnych chwilach po stracie bliskiej osoby, wzmaga namiętność, otwiera serce, poprawia nastrój, działa ochronnie przed złymi wibracjami.

WROTYCZ 

Wrotycz – kolejne silnie wiedźmińskie zioło, rozładowuje napięcia, przyspiesza zdrowienie osób chorych, działa antyseptycznie, wzmaga siły witalne, doda odwagi, zioło pogodowe – neutralizuje zaburzenia energetyczne, zalecana do okadzanie pomieszczeń, w których pracujemy, gdzie znajduje się komputer, telefon i inne urządzenia emitujące ładunki elektrostatyczne. Choć ostatnio wzbudza sporo kontrowersji, bo została zakazana przez Unię Europejską i nie można jej spożywać, puszczanie jej z dymem w kadzidle ma zupełnie pozytywny wymiar. 

WRZOS 

Wrzos chroni przed złością i agresją, pomaga w kobiecych schorzeniach, relaksuje, chroni i łagodzi konflikty, wzmaga miłosne zaklęcia.

Jak palić kadzidło ziołowe?

Kadzidło ma formę różdżki, jej końcówkę należy podpalić, gdy ogień zajmie zioła, należy go zdmuchnąć. Następnie wykonać kilka ruchów w dół, w górę, lub kolistych i odłożyć całość na niepalną podstawkę. Z tlącym kadzidłem można się poruszać, okadzając ciało lub pomieszczenie. Warto jednak mieć przy sobie podstawkę, ponieważ może spadać z niego popiół. Ważne, aby przed rozpoczęciem rytuału zamknąć wszystkie okna, a po zakończeniu je otworzyć, robiąc nawet przeciągi- to uwolni zastane powietrze i oczyści pole energetyczne.

Kiedy palić naturalne kadzidło?

Dawniej palenie kadzidła było powszechną czynnością, wspomagało ceremonie i rytuały duchowe, później okadzanie odeszło w zapomnienie przez zmiany kulturowe, teraz wraca do łask. Palenie kadzidła możesz wykonywać, kiedy tylko chcesz. Może to być codzienny rytuał przy medytacji, czy jodze, możesz zrobić sobie pyszną herbatę i po prostu odpalić kadzidło, aby się zrelaksować. Jeśli czujesz napięcie, przytłoczenie, chcesz coś przemyśleć, albo jest już tak źle, że potrzebujesz ceremonii oczyszczenia- wspomóż się ziołami z kadzidła i dobierz intencję. Okadzanie jest też wskazane w pomieszczeniach, czy to nowego domu, czy mieszkania- oczyści i stworzy barierę ochronna dla jego domowników. A może czujesz, że coś jest nie tak z wibracją, w miejscu, w którym już dawno mieszkasz? – wtedy kadzidło Ciebie wspomoże i zneutralizuje negatywne energie. Okadzać pomieszczenie można również stosować zapobiegawczo, palone zioła działają bakteriobójczo. Warto również palić kadzidło w miejscu, w którym jest dużo urządzeń emitujących wyładowania elektrostatyczne- np. telefon, komputer. Jeśli w domu ktoś choruje, po zakończeniu choroby dobrze jest okadzić pokój, w którym przebywała osoba chora, aby wyeliminować bakterie i patogeny. A jeśli jesteś wiedźmą- intuicja Ci podpowie, kiedy odpalić smużkę 🙂

Przypisy: 

„Magia Polskich Ziół”, Patrycja Machałek.

„Słowiańska wiedźma” Dobromiła Agiles

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0021967312009673

https://essentialoilscienceeducation.org/mahmoud-suhail-m-d/

https://www.mojpieknyogrod.pl/artykul/w-dymie-kadzidel

Asia
Asia
Artykuły: 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *