Grzyby psylocybinowe – kompedium wiedzy dla początkujących

Magiczne grzyby psylocybinowe to temat, który zawsze budził wiele kontrowersji i fascynacji. Ich działanie na ludzki umysł jest niezwykle interesujące i budzi wiele pytań, na które naukowcy nadal szukają odpowiedzi. W tym artykule przyjrzymy się kilku gatunkom magicznych grzybów, a dokładniej będą to  grzyby psylocybinowe takie jak psilocybe cubensis, łysiczka lancetowata oraz muchomory. Dowiemy się, gdzie można je znaleźć, jak działają na nasz organizm i jakie mają zastosowanie w medycynie. Przyjrzymy się również ich statusowi prawnemu oraz przeprowadzonym eksperymentom medycznym. Jeśli grzyby psylocybinowe są dla Ciebie  interesującą tematyką  lub chcesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Magiczne grzyby psylocybinowe

zdjęcie Freepik

Najczęściej poszukiwane w sieci grzyby psylocybinowe

Grzyby psylocybinowe to ostatnio gorący temat. W sieci można znaleźć wiele informacji na temat magicznych grzybów, w tym sposobów na ich uprawę, poradników dotyczących ich spożywania oraz analizy ich składu chemicznego. W tym rozdziale skupimy się na trzech najczęściej poszukiwanych odmianach grzybów psylocybinowych i omówimy ich cechy, zastosowania oraz ewentualne zagrożenia związane z ich spożywaniem.

Psilocybe cubensis

Psilocybe cubensis to grzyby psylocybinowe, które są najczęściej spotykanym gatunkiem. Występuje na całym świecie, ale najczęściej można go znaleźć w Meksyku, Ameryce Środkowej oraz Południowej, należy do rodziny Hymenogastraceae, onegdaj mówiono na niego Stropharia cubensis. Wyróżnia się dużym rozpowszechnieniem i łatwością w uprawie. Psilocybe cubensis zawiera substancję psychoaktywną psylocybinę, która działa na nasz mózg i powoduje zmiany w percepcji, nastroju oraz postrzeganiu rzeczywistości.


Reklama

growkit golden teacher darmowa dostawa

Stężenie psylocybiny jest różne w zależności od części grzyba: 0,14–0,42%/0,37–1,30% (zasuszony cały grzyb), 0,17–0,78%/0,44–1,35% w kapeluszu i 0,09–0,30%/0,05–1,27% w pniu. Spożywanie psilocybe cubensis może prowadzić do doświadczenia wizji, głeboki przeżyć duchowych, zmiany nastroju i postrzegania rzeczywistości oraz wywołać uczucie euforii. Jednakże, w zależności od dawki, spożycie psilocybe cubensis może również powodować negatywne skutki, takie jak dezorientacja, przytłoczenie, panika czy nawet psychoza. Na ustalenie dawki ma wpływ indywidualna chemia ludzkiego mózgu oraz różnego rodzaju skłonności genetyczne i predyspozycje psychiczne. Popularyzatorem cubensis stał się Terence McKenna, który w latach 70 wraz z bratem przemierzali Amazonię w celu poszukiwań psychodelicznych rośli, po jednej z wypraw opublikowali The Magic Mushroom Grower’s Guide, w którym zapewniali o drogocennych doświadczeniach i łatwości uprawy tych grzybów. Popularną metodą uprawy jest metoda na własną rękę – „ciastkowa” – mykolog/ badacz/ psychonauta może zakupić „ciastko”, czyli growkit, który daje ograniczoną ilość ilość owocników, bowiem growkit może być użyty kilka razy. 

Łysiczka lancetowata – Psilocybe semilanceata

Kolejny popularny gatunek – łysiczka lancetowata grzyby psylocybinowe, które zawierają substancję psychoaktywną muskarynę. Wygląd grzyba jest bardzo charakterystyczny, ma ostry dzwonkowaty kształt kapelusza, często w centralnej jego części jest jaśniejszy (ma to związek z higrofanicznością) i zakończony brodawką. Owocnik jest wilgotny, lepki i sprawia wrażenie gumowatego. Może być w kolorze oliwkowym, jasnobrązowym z sino-zielonymi plamami. Blaszki kapelusza są cienkie i lekko prześwitujące. Grzybek jest stosunkowo mały od 5 do 10 cm. Jeśli chcesz podejrzeć jak wygląda, zajrzyj tutaj.

Ten gatunek jest zwykle spotykany w lasach, zboczach gór, na trawnikach i pastwiskach, przede wszystkim w Europie i Azji. Pierwszy raz, a dokładnie w 1938 r. został zidentyfikowany przez Eliasa Magnusa Friesa, który był szwedzkim mykologiem. Badacz nadał mu nazwę Agaricus semilanceatus, bowiem uznał że jest to gatunek grzyba skrzelowego, jednak nieco później w 1971 Paul Kummer sklasyfikował łysiczkę jako Psilocybe semilanceata. Nazwa łączy w sobie psilocybe „gładka głowa” oraz semilanceata, co tłumaczy się jako „w kształcie pół-włóczni”. Spożycie łysiczki lancetowatej może powodować halucynacje, pobudzenie, zawroty głowy oraz suchość w ustach. Podobnie jak w przypadku psilocybe cubensis, spożywanie łysiczki lancetowatej może prowadzić do pozytywnych lub negatywnych skutków, dlatego ważne jest spożywanie ich z umiarem oraz z wyjątkową ostrożnością.

Muchomor czerwony czyli Amanita Muscaria

Ostatnim gatunkiem magicznych grzybów, który warto wymienić są muchomory. Muchomory – piękne czerwone, dostojne grzyby psylocybinowe, występują na całym świecie, ale najczęściej spotyka się je na półkuli północnej w Europie i Azji. Zwykle rosną w grupach, przez kilka lat w tym samym miejscu. Swoja nazwę zawdzięczają muchom 😉 Otóż muchomory były stosowane jako wabik na owady, kruszono je i zalewano mlekiem, mikstura przyciągała owady, które pod wpływem substancji umierały lub tonęły.

Łacińskie słowo musca oznacza nic innego jak muchę. Mimo tego trywialnego zastosowania, żaden grzyb nie doczekał się tak obszernego dziedzictwa w szerokorozumianym folklorze. Poprzez swoją malowniczość i ekstrawagancki wygląd, muchomor zdecydowanie jest królem grzybów. Jako świadek baśni, bajek i mitów zapisał się wręcz, jak symbol leśnej popkultury. Alicja z Kariny Czarów podjadała właśnie muchomorka, a także renifery, które niosą po niebie (czerwonego) Mikołaja lubują sią w amanicie. Co ciekawe skandynawscy pasterze są amatorami reniferowego moczu –  zawierającego substancje psychoaktywne z wcześniej przetrawionych muchomorów. (Swoja drogą, czego to człowiek nie zrobi, żeby trochę polatać).

Muchomory zawierają substancję psychoaktywną muscymol, która działa na nasz mózg i powoduje zmiany w percepcji. Ponadto zawiera kwas ibotenowy, a także muskazon i muskarynę (choć w różnych stężeniach). Te psychoaktywne związki niestety są też toksynami, co znaczy że mogą prowadzić do zatrucia. Efekty po spożyciu zależne są od formy przyjęcia, indywidualnej tolerancji na dane substancje i ilości spożytych grzybów. Spożywanie ich może prowadzić do doświadczania wizji, wprowadzić do odmiennych stanów świadomości,  ale również może wywołać nudności, wymioty, biegunkę, rozstroju żołądka, a cięższe przypadki mogą prowadzić do hospitalizacji. Dlatego też spożywanie muchomorów jest bardzo niebezpieczne i niezalecane. 

Najmocniejsze grzyby halucynogenne

Grzyby psylocybinowe, które są najmocniejsze pod względem zawartości psylocybiny to gatunki: Psilocybe azurescens, Psilocybe cyanescens i Psilocybe bohemica. Ich zawartość psilocybiny może osiągać nawet 1-2% suchej masy, co oznacza, że są one około 10 razy mocniejsze od innych popularnych gatunków, takich jak Psilocybe cubensis czy Psilocybe semilanceata.

Wykorzystanie psylocybiny w medycynie

Mimo swojego potencjalnie szkodliwego działania, grzyby psylocybinowe zyskują coraz większą popularność ze względu na swoje zastosowanie w medycynie. W badaniach przeprowadzonych na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie, wykazano, że psylocybinę można wykorzystać w leczeniu chorób psychicznych, takich jak depresja, lęk, OCD czy PTSD. Spożycie psilocybe cubensis lub innych magicznych grzybów pod nadzorem lekarza może pomóc w leczeniu tych chorób, a także pomóc w leczeniu paliatywnym. Kilka krajów już doprowadziło do dekryminalizacji grzybów, a także prowadzi aktywne ośrodki naukowe badające te substancje. Z najbardziej popularnych można wymienić Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, Imperial College London, Vancouver Island University, Oregon Health & Science University. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o leczeniu psychodelikami zapraszamy na nasz inny wpis tutaj.

Należy jednak pamiętać, że magiczne grzyby są substancjami psychoaktywnymi, które mogą prowadzić do poważnych skutków ubocznych i zagrażać zdrowiu. W wielu krajach (min. w Polsce) posiadanie i spożycie magicznych grzybów jest nielegalne i karalne, dlatego też należy zawsze zachować ostrożność i przestrzegać prawa.

Wpływ grzybów psylocybinowych na percepcję rzeczywistości

Grzyby psylocybinowe i ich wpływ na percepcję świata to bardzo intrygujący temat. Magiczne grzyby – sam epitet wydaje nam się mało poważny, ale jak inaczej nazwać substancję, która po zażyciu przenosi człowieka w inną rzeczywistość, a dodatkowo może wpłynąć na zmianę osobowości, zmienić sposób naszego myślenia, a nawet uzdrawiać duszę? Grzyby halucynogenne były obecne w życiu człowieka od zarania dziejów, wykorzystywane w obrzędach i ceremoniach od tysięcy lat, łączyły świat duchów ze światem materialnym.

Spożycie magicznych grzybów może prowadzić do zmiany sposobu postrzegania rzeczywistości, co może być bardzo fascynujące, ale również niebezpieczne. Osoby, które spożyły grzyby psylocybinowe, często opisują doświadczenia związane z rozszerzeniem świadomości, odczuwaniem głębszej jedności ze światem czy też odkrywaniem nowych aspektów swojej osobowości. Stosowane przez szamanów, magów i wiedźmy był potężnym narzędziem, które nie pasowało do kultury chrześcijańskiej. Bo jak wytłumaczyć ludziom potrzebę instytucji kościoła, jeśli mogą zjeść grzyba i doznać objawiania? Popularność grzybów została stłamszona, a ludzi wykorzystujących ich właściwości uznawano za diabłów i czarownice – paląc na stosie. 

Jednym z najważniejszych wyzwań związanych z magicznymi grzybami jest konieczność ich legalizacji w celu przeprowadzenia badań klinicznych, po to aby móc skutecznie leczyć nimi potrzebujących w warunkach kontrolowanych. Wiele krajów na świecie nadal uważa spożycie magicznych grzybów za przestępstwo, co utrudnia prowadzenie badań laboratoryjnych. Niemniej jednak, część uniwersytetów i instytutów na całym świecie skłania się w kierunku zastosowania psylocybiny w medycynie, co może prowadzić do rewolucji w leczeniu wielu schorzeń. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj depresja, która stała się już chorobą cywilizacyjną, jej zasięg jest przerażający, jak również brak medycznego tradycyjnego zaplecza, który mógłby poradzić sobie ze skalą problemu.

Grzybki halucynki w religii i kulturze

Czy za stwórcą pojęcia „boga” stoją grzyby psylocybinowe? Oddziałując na układ nerwowy w bardzo intensywny sposób, zostały sklasyfikowane jako narkotyki, choć nie są substancją uzależniającą. Stosowane już w pierwotnych społeczeństwach były świadkami mistycznych ceremonii, religijnych obrzędów, ale także leczyły dusze i ciało. Grzyby były pośrednikiem między światem duchowym, a ziemskim. Były pośrednikiem między „bogiem” a człowiekiem, będąc nieodłączną częścią wiary i religii. Szamani, magowie, czy wyrocznie stosowały substancje psychoaktywne, aby odczytać swoje wizje i dać innym wskazówki.

Grzyby psylocybinowe – popularność

Jednym z powodów, dla których grzyby psylocybinowe cieszą się coraz większą popularnością, jest ich związek z kulturami i tradycjami ludowymi. Stanowią trzon wypartych tradycji. Wielu ludzi uważa, że spożywanie magicznych grzybów może prowadzić do głębszego zrozumienia samego siebie oraz zwiększenia świadomości i duchowości.

Spożywanie roślin halucynogennych była i jest różna w skali całego świata. Mieszkańcy Europy, Azji, czy Afryki w mniejszym stopniu korzystali z psychoaktywnych substancji niż ludzie z Nowego Świata, czyli Ameryki Północnej i Południowej.

Tłumaczyć może to inny klimat, ale nie jest to temat dokładnie zbadany. Może postęp cywilizacyjny i kultura chrześcijan wyparła ich stosowanie? Porównując ilościowo wygląda to następująco: zachodnia półkula – 100 gatunków roślin halucynogennych, wschodnia półkula 15-20. Wiele przekazów na temat stosowania świętych grzybów pochodzi od misjonarzy wędrujących przez Meksyk.

Opisywali je, jako szkodliwe, odurzające substancje, od których ludzie mają wizje, stawali się oszołomieni, tańczyli i płakali zarazem. Konkwistadorzy byli bardzo przeciwni tradycyjnym rytuałom i w bestialski sposób atakowali indiańskie sakramenty. Hiszpanie narzucili swoją religię, która nie akceptowała niewytłumaczalnych psychodelików. Chrześcijaństwo wyparło rodzime ceremonie, tradycyjne indiańskie rytuały można jednak spotkać w głębi lądu po dzień dzisiejszy. Współcześni Indianie przykładają się do zachowania swojej świętej autonomii choć łączą tradycje Mazateków z elementami chrześcijańskimi. 
Swoje święte grzyby składają na katolickich ołtarzach kościołów budowanych przez Hiszpanów. Grzyby te zbierane podczas nowiu przez dziewice, stanowią wyjątkową ofiarę, którą spożywają uczestnicy prowadzeni przez szamankę (curandera). Całonocnej ceremonii towarzyszą śpiewy i modlitwy, które są świadkami uzdrowień i połączenia człowieka z tym co nienamacalne. 

Efekty spożycia magicznych grzybów

W tym rozdziale omówimy efekty działania grzybów przez pryzmat częstotliwości ich spożywania

Krótkotrwałe efekty spożywania które dają grzyby psylocybinowe

Zależą od dawki oraz indywidualnych cech organizmu. Po około 30-60 minutach, grzyby psylocybinowe zaczynają działać, pojawiają się pierwsze oznaki, takie jak zmiana percepcji wzrokowej i słuchowej, intensywny przepływ myśli, a także zwiększone odczucie empatii i euforii. Często występują także nudności, wymioty oraz problemy z koordynacją ruchową. Efekty te mogą trwać od 4 do 8 godzin, zależnie od dawki.

Długotrwałe efekty spożywania grzybów psylocybinowych

Są mniej znane i bardziej kontrowersyjne. Niektóre badania sugerują, że regularne spożywanie psylocybiny może prowadzić do zmian w mózgu, takich jak zwiększenie liczby połączeń między neuronami, co może poprawić zdolność uczenia się i pamięci. Jednakże, istnieją również doniesienia o potencjalnych zagrożeniach związanych ze spożywaniem tych grzybów, takich jak zwiększone ryzyko chorób psychicznych, takich jak psychozy i zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

W każdym przypadku, ważne jest, aby zanim zdecydujesz się na grzyby psylocybinowe – odpowiednio się przygotuj i przestrzegaj zasad bezpieczeństwa podczas ich spożywania, takich jak kontrolowanie dawki, wybieranie odpowiedniego miejsca oraz unikanie sytuacji, które mogą zwiększyć ryzyko negatywnych doświadczeń. Jeśli po spożyciu grzybów psylocybinowych pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy jak najszybciej zasięgnąć porady medycznej.

Jeśli masz ochotę jeszcze bliżej przyjrzeć się tematowi grzybów, sprawdź propozycje sklepu Psychodelicroom – growkit.

W nim znajdziesz takie bestsellery jak: growkit Golden Teachergrowkit Mazatapecgrowkit McKennaii.

Przypisy:

https://www.mediamatic.net/en/page/228069/psilocybe-cubensis

https://grzyby.pl/gatunki/Psilocybe_semilanceata.htm

https://www.first-nature.com/fungi/psilocybe-semilanceata.php

https://www.first-nature.com/fungi/amanita-muscaria.php

https://www.religie.424.pl/swiete-grzyby,4148,article.html

Asia
Asia
Artykuły: 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *